Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Za nami premiera nowej książki o zapomnianej historii wodzisławskich uzdrowisk - Powiat Wodzisławski

Za nami premiera nowej książki o zapomnianej historii wodzisławskich uzdrowisk

Wczoraj, 5 lutego, przy pełnej sali w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim odbyła się premiera i spotkanie z autorem nowej publikacji z serii "Ciekawostki powiatu wodzisławskiego", poświęconej zapomnianej historii uzdrowisk w Zawadzie i Kokoszycach.

premiera książki o wodzisławskich uzdrowiskach

Najnowsze wydawnictwo autorstwa Pawła Porwoła, zatytułowane „Zapomniane zdroje wód siarkowych i kopalnia siarki”, wzbudziło ogromne zainteresowanie. Na spotkanie z historykiem przybyło grubo ponad sto osób. W czasie wczorajszego spotkania Paweł Porwoł barwnie opowiadał o kulisach powstania książki i swoich wspomnieniach z dzieciństwa, spędzonego nieopodal dawnych terenów uzdrowiskowych. Przypomniał też historię zdrojów Zofii (Sophienbad, Sophienthaler Bad) i Wilhelma (Wilhelmsbad), które w wodzisławskich dzielnicach Zawada i Kokoszyce funkcjonowały do II połowy XIX w., jeszcze przed powstaniem innego uzdrowiska na historycznej ziemi wodzisławskiej – w pobliskim Jastrzębiu.

Obecny na spotkaniu starosta Leszek Bizoń podziękował mu za ogrom wysiłku włożonego w napisanie tak ciekawej pracy, a dyrektor Ewie Wrożynie Chałupskiej za gościnne przyjęcie w bibliotece. Oprócz starosty wśród uczestników spotkania znaleźli się m.in.: członek zarządu Jan Zemło, radni powiatowi i miejscy, a także dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim Sławomir Kulpa. Zgodnie z zapowiedziami każdy z obecnych otrzymał bezpłatny egzemplarz książki i inne publikacje wydane wcześniej przez wodzisławskie starostwo. Dodatkowo Paweł Porwoł znalazł czas na składanie autografów i dedykacji dla wszystkich chętnych, a było ich naprawdę sporo.