Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Za nami dwa dnia festiwalowej zabawy! Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii - Powiat Wodzisławski

Za nami dwa dnia festiwalowej zabawy! Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii

Ponad 700 artystów z lokalnych ośrodków kultury, kilkadziesiąt stoisk i stanowisk prezentujących różnego rodzaju rzemiosło, pokazy taneczne, popisy wokalne i muzyczne, spotkania z pisarzami, biesiada ze śląskimi hitami, dziesiątki animacji dla dzieci, koncert operetkowy, zawody wędkarskie, a nawet "regaty" wioślarskie w rynkowej fontannie - te i wiele innych atrakcji przygotowało w miniony weekend dla mieszkańców powiatu Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim we współpracy z ośrodkami kultury, sportu i rekreacji z 9 miast i gmin powiatu. Wszystko w ramach Festiwalu Górnej Odry 2021, który po raz pierwszy zawitał na wodzisławską ziemię.

Festiwal Górnej Odry 2021 w Wodzisławiu Śl. fotorelacja z imprezy (15)

Otwarcia Festiwalu dokonał starosta Leszek Bizoń wspólnie z wicemarszałkiem województwa śląskiego Wojciechem Kałużą. Towarzyszyli im m.in. parlamentarzyści oraz samorządowcy ziemi wodzisławskiej. Symbolicznym rozpoczęciem Festiwalu było wypuszczenie gołębi, które do Wodzisławia Śl. przywieźli członkowie Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w Rydułtowach i w Gaszowicach.

Przez dwa dni wodzisławski Rynek tętnił życiem, muzyką, tańcem i wyśmienitą zabawą, którą dla mieszkańców zapewnili:

• Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl.,
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. – Oaza Aktywności,
  • Muzeum w Wodzisławiu Śl.,
  • Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wodzisławiu Śl.,
  • Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Centrum w Wodzisławiu Śl.,
  • Wodzisławskie Centrum Kultury,
  • Rydułtowskie Centrum Kultury,
  • Miejski Ośrodek Kultury w Radlinie,
  • Miejski Ośrodek Kultury w Pszowie,
  • Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mszanie,
  • Urząd Gminy Marklowice,
  • Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Lubomi,
  • Gminne Centrum Kultury w Gorzycach,
  • Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Godowie.

W ramach festiwalu w Wodzisławiu Śl. zorganizowany został m.in. Festiwal Kultury Powiatu Wodzisławskiego, Rodzinny Festyn Oazy Aktywności czy plażowanie z Radiem Silesia, które akurat w Wodzisławiu Śl. obchodziło swoje siódme urodziny. Nie zabrakło też aspektu edukacyjnego. Przez cały Festiwal podkreślano, jak cennym skarbem jest woda – zarówno ta płynąca korytem górnej Odry i jej dopływów, jak i ta, która na co dzień płynie z kranu. Przypominano o tym zwłaszcza na stoisku Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Wodzisławiu Śl., którego prezes Marek Chrószcz na festiwalowej scenie wręczył nagrody uczestnikom konkursu zorganizowanego przez wodociągi.

Na festiwalowej scenie w Wodzisławiu Śl. wręczono też dwóm mieszkańcom powiatu odznaczenia państwowe. Srebrnym Krzyżem Zasługi uhonorowany został Zdzisław Brochocki, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Wodzisławiu Śl., wieloletni honorowy dawca krwi, który ofiarował potrzebującym już 70l własnej krwi. Dekoracji medalem dokonał prezes Śląskiego Oddziału Okręgowego PCK Andrzej Kinasiewicz. Medalem za bohaterskie ratowanie życia czeskiego aktora Jana Tříski z nurtów Wełtawy odznaczony został z kolei Jarosław Ruda, górnik z KWK Rydułtowy. W imieniu Prezydenta RP dekoracji dokonał poseł Adam Gawęda.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, bez zaangażowania których organizacja tak dużej imprezy nie byłaby możliwa. Szczególne podziękowania składamy zwłaszcza pracownikom instytucji kultury powiatu wodzisławskiego i ich kierownictwu: Tatianie Stopyrze (GCKSiT Godów), Bibiannie Dawid (GCK Gorzyce), Jarosławowi Wieczorkowi (GOKSiR Lubomia), Czesławie Somerlik (UG Marklowice), Rafałopwi Jabłońskiemu (GOKiR Mszana), Markowi Hawlowi (MOK Pszów), Tomasz Milerowi (MOK Radlin), Janinie Chlebik-Turek (RCK Rydułtowy), Katarzynie Rokowskiej-Szyroki (WCK Wodzisław Śl.), Sławomirowi Kulpie (Muzeum Wodzisław Śl.), Ewie Wrożynie-Chałupskiej (MiPBP Wodzisław Śl.) i Bogdanowi Bojko (MOSiR Centrum Wodzisław Śl.).

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Śląskiego.

Zachęcamy do obejrzenia galerii z Festiwalu Górnej Odry 2021 w Wodzisławiu Śl.: