Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Z wojewodą o sytuacji na Ukrainie - Powiat Wodzisławski

Z wojewodą o sytuacji na Ukrainie

Starosta Leszek Bizoń wspólnie z wicestarostą Tadeuszem Skatułą oraz odpowiedzialną za zarządzanie kryzysowe w powiecie naczelnik Gabrielą Bałą wzięli dzisiaj udział w telekonferencji z wojewodą śląskim na temat sytuacji na Ukrainie.

Od lewej starosta Leszek Bizoń, wicestarosta Tadeusz Skatuła i naczelnik Gabriela Bała uczestniczą w telekonferencji z wojewodą śląskim na temat sytuacji na Ukrainie

W gronie największych samorządów województwa oraz przedstawicieli administracji rządowej i służb mundurowych mowa była m.in. o możliwościach zabezpieczenia socjalno-bytowego potencjalnych uchodźców, udzielenia im pomocy medycznej czy też koordynacji działań informacyjnych na rzecz osób przybywających do Polski. Poruszano też m.in. kwestie statusu osób przyjeżdżających z ogarniętej wojną Ukrainy.

Telekonferencja wojewody śląskiego na temat sytuacji na Ukrainie. Na zdjęciu telewizor z widocznymi postaciami uczestników spotkania online

Wojewoda Jarosław Wieczorek zapowiedział m.in. uchwalenie specustawy, która ma ułatwić realizację zadań w tym zakresie. Mówił też o konieczności wzajemnej koordynacji pomocy humanitarnej, jaką wiele samorządów, organizacji pozarządowych oraz mieszkańców chce oddolnie kierować na Ukrainę, a także o potrzebie opracowania jednolitego systemu informacji dla organizacji pozarządowych zainteresowanych wsparciem Ukraińców. Wojewoda zapowiedział m.in. uruchomienie na dworcu kolejowym w Katowicach punktu informacyjnego dla Ukraińców, który jednak nie będzie pełnił funkcji punktu recepcyjnego, które zorganizowano na terenie województw bezpośrednio sąsiadujących z Ukrainą.

Starosta Leszek Bizoń w sprawie nowych wyzwań, jakie stoją przed samorządami w związku z sytuacją za wschodnią granicą Polski zorganizuje też w najbliższy wtorek Konwent Miast i Gmin Powiatu Wodzisławskiego.

Telekonferencja wojewody śląskiego na temat sytuacji na Ukrainie. Na zdjęciu telewizor z widoczną postacią wojewody Jarosława WIeczorka