Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Z nowym rokiem nowe obowiązki NGO wobec skarbówki - Powiat Wodzisławski

Z nowym rokiem nowe obowiązki NGO wobec skarbówki

Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy czynni podatnicy VAT - w tym organizacje pozarządowe - będą mieli obowiązek prowadzenia ewidencji w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Oznacza to konieczność przesyłania Jednolitych Plików Kontrolnych.

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny (JPK)

JPK to zestaw informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej. Dane są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych organizacji. JPK posiada określony układ i format (schemat xml), który ułatwia jego przetwarzanie.

Dodatkowo od 1 lipca 2018 r. – wszyscy podatnicy VAT, którzy prowadzą księgowość w formie elektronicznej, będą przekazywać też inne struktury JPK na żądanie organów podatkowych. JPK na żądanie obejmują:

• księgi rachunkowe – JPK_KR
  • wyciąg bankowy – JPK_WB
  • magazyn – JPK_MAG
  • faktury VAT – JPK_FA
  • podatkowa księga przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR
  • ewidencja przychodów – JPK_EWP.

Jak się do tego przygotować i co to oznacza dla organizacji pozarządowych można bezpłatnie dowiedzieć się w Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej  w Wodzisławiu Śląskim ul. Pszowska 92a, tel. 32 453 99 83.

Zapraszamy!