Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski XII Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych za nami - Powiat Wodzisławski

XII Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych za nami

W Wiejskim Domu Kultury w Czyżowicach w dniach 4-5 października odbył się XII Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych. Łącznie do udziału w tegorocznym przeglądzie zgłosiło się 17 zespołów z terenu powiatu wodzisławskiego.

W pierwszym dniu zaprezentowały się takie zespoły jak: „Kalina”, „Podbuczanki”, „Gospodynki”, „Vladislavia”, „Czyżowianki”, „Bluszcz”, „Familijo” i „Syryniczki”. W drugim dniu usłyszelismy zespoły: „Olzanki”, „Połomianka”, „Mszanianka”,  „Ballada”, „Marklowianki”, „Turzanki”, „Pszowki”, „“Bełszniczanki” i „Rogowianki”.

Każdy zespół biorący udział w przeglądzie przez 10 min  prezentował repertuar składający się z pieśni i tańców ludowych, jednak takich, które nie były wykonywane  przez zespół w poprzednich latach.

Co roku impreza odbywa się w innym ośrodku kultury na terenie powiatu wodzisławskiego. Przez organizację Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych, promujemy nie tylko zespoły z naszego powiatu, ale także ważny element kultury, jakim z całą pewnością jest regionalny folklor.

Impreza nie ma charakteru konkursu, dlatego wszystkie zespoły biorące udział w przeglądzie otrzymały dyplomy oraz pamiątkowe statuetki.
Organizatorem Powiatowego Przeglądu Folklorystycznego jest Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl.