Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Rusza serwis e-budownictwo - Powiat Wodzisławski

Rusza serwis e-budownictwo

Zachęcamy do skorzystania z serwisu e-budownictwo. To oficjalna rządowa aplikacja do składania wniosków w procesie budowlanym.

budownictwo

Ministerstwo Rozwoju oraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) wdrażają proces cyfryzacji procedur budowlanych za pośrednictwem serwisu e-budownictwo.gunb.gov.pl. Umożliwi to inwestorom składanie wniosków oraz dokonywanie zgłoszeń w postaci elektronicznej.

W pierwszej fazie po uruchomieniu serwis służyć ma inwestorom tylko do wypełnienia i pobrania wybranego formularza. Tak przygotowany wniosek należy wydrukować i dostarczyć do urzędu w dotychczasowy, tradycyjny sposób. Ale już niebawem będzie można podpisać go podpisem zaufanym lub elektronicznym i przesłać do organu administracji architektoniczno-budowlanej lub nadzoru budowlanego za pośrednictwem elektronicznego generatora wniosków. Jednocześnie pozostanie dotychczasowa możliwość składania dokumentów w formie papierowej, tak jak do tej pory. O tym, który sposób wybrać, tradycyjny czy elektroniczny, będą decydować inwestorzy.

W serwisie zamieszczonych jest pierwszych 10 formularzy dotyczących wybranych procedur budowlanych:
• zgłoszenie robót budowlanych,
• zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
• zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych,
• wniosek o przeniesienie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia,
• wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych,
• wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę,
• wniosek o wydanie decyzji o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku,
• zgłoszenie rozbiórki,
• wniosek o pozwolenie na rozbiórkę,
• oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Wszystkie formularze opatrzone są komentarzami, dzięki którym można krok po kroku wypełnić wniosek w generatorze. W serwisie zamieszczone są także najczęściej padające pytania wraz z odpowiedziami.

Cyfryzacja ma na celu uproszczenie i przyspieszenie procedur administracyjnych związanych z przygotowaniem i realizacją inwestycji. Jest to ułatwienie nie tylko dla inwestorów, lecz także architektów i inżynierów. W kolejnych etapach będzie możliwość składania m.in. wniosków o pozwolenie na budowę wraz z projektem budowlanym. Główne założenia reformy znajdują się na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego pod adresem: www.gunb.gov.pl/strona/cyfryzacja.

Wejdź na stronę e-budownictwo.gunb.gov.pl i wypróbuj jeden z dostępnych formularzy wniosków. Skorzystać z niej można również na stronie internetowej Powiatu Wodzisławskiego, w zakładce „Chcę załatwić sprawę”.