Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Wypadek na autostradzie – ćwiczenia służb ratunkowych - Powiat Wodzisławski

Wypadek na autostradzie – ćwiczenia służb ratunkowych

Wczoraj, 31 maja, odbyły się wspólne ćwiczenia straży pożarnej, policji, ratowników medycznych, szpitali oraz zespołów zarządzania kryzysowego, działających w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. i w Gminie Mszana.

Przebieg akcji
Ok. godz. 11.00 służby otrzymują informację o wypadku drogowym w miejscowości Mszana (powiat wodzisławski). Na 556 km autostrady A-1, na skrzyżowaniu z ulicą 1 Maja, wracający z wycieczki szkolnej z Pragi autobus uderzył w wiadukt, a następnie w kilka samochodów osobowych. W wyniku zderzenia 30 osób zostało poszkodowanych.

W związku z tym, że wypadek ma charakter masowy, Starosta Wodzisławski – Tadeusz Skatuła – podejmuje decyzję o powołaniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Starosta koordynuje i kieruje działaniami związanymi z akcją ratowniczą. Na miejscu swój sztab powołuje także wójt Mszany, Mirosław Szymanek.

Trwa akcja ratunkowa, która mimo dużej liczy rannych, przebiega sprawnie. Licealiści z I LO w Wodzisławiu Śl., będący pasażerami autokaru, głośno krzyczą i płaczą. W samochodach są uwięzione osoby, w tym kobieta w zaawansowanej ciąży. Policjanci zabezpieczają miejsce zdarzenia i zapewniają przejazd dla samochodów służb porządkowych i ratowniczych oraz objazdy. Strażacy rozcinają pojazdy i uwalniają pasażerów. Ci, którzy ucierpieli najbardziej trafiają do szpitala w Jastrzębiu-Zdroju i  w Wodzisławiu Śl. Lżej poszkodowani są przewożeni do Zespołu Szkół w Mszanie przy ul. Sportowej, gdzie wójt ze sztabem przejmuje nad nimi opiekę. Wezwano również helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który ma przetransportować ciężko rannych uczestników wypadku do szpitala. Niestety, w wypadku ginie 5 osób, w tym jedno dziecko.
Do pomocy poszkodowanym i ich rodzinom skierowano zespoły psychologów z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śl. oraz psychologów policyjnych.

Akcja ratunkowa trwała blisko dwie godziny. W ćwiczeniach, których celem było doskonalenie umiejętności współpracy i koordynacji pracy różnych służb, uczestniczyli strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl., Komend Miejskich PSP w Żorach i Jastrzębiu-Zdroju, a także z OSP w Skrzyszowie i Mszanie, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śl., pogotowie ratunkowe z Wodzisławia Śl., Rydułtów, Jastrzębia-Zdroju i Żor, pracownicy Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. i Urzędu Gminy Mszana, a także psycholodzy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śl. oraz Policji.

W rolę „ofiar” wypadku wcieliła się młodzież I LO w Wodzisławiu Śl., która została specjalnie przeszkolona w tym zakresie.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śl.