Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Wydarzenie Historyczne Roku 2020 - zgłoś projekt - Powiat Wodzisławski

Wydarzenie Historyczne Roku 2020 – zgłoś projekt

Muzeum Historii Polski, we współpracy z portalem historia.org.pl, po raz czternasty ogłasza Plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku”, którego celem jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku. Zgłoszenia przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 maja 2021 r. przez stronę www.whr.muzhp.pl.

Plakat plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2020

W pierwszym etapie osoby prywatne, instytucje, organizacje, ośrodki kultury zgłaszają projekty w trzech kategoriach: wydarzenie – tj. festiwal, impreza plenerowa, konferencje i sympozja, komplet wydarzeń (książka, wystawa, strona www, tablice), rekonstrukcje historyczne, wykopaliska archeologiczne, spektakle, akcje społeczne etc., wystawa – tj. nowa wystawa stała lub czasowa, e-wystawa, otwarcie muzeum etc. oraz edukacja – tj. projekty edukacyjne (takie, jak warsztaty, lekcje, gry edukacyjne), publikacje, komiks, e-wydarzenia/multimedia (film, audiobook), strona www, aplikacje mobilne i inne. W tegorocznej edycji plebiscytu we wszystkich kategoriach dopuszczane jest zgłaszanie projektów realizowanych online.

Aby zgłosić wydarzenie należy wejść na stronę Plebiscytu www.whr.muzhp.pl, zapoznać się z regulaminem i wejść w zakładkę „Zgłoś projekt”. Każdy zgłaszający ma prawo zgłosić maksymalnie po jednym projekcie w każdej z kategorii. Następnie spośród wszystkich zgłoszeń jurorzy wybierają finałową piętnastkę.

W drugim etapie (1 lipca – 31 sierpnia 2021) lista piętnastu laureatów (po 5 z każdej kategorii) zostanie umieszczona na stronie internetowej Plebiscytu i poprzez nią internauci wskazują swoje typy. To pierwszy taki plebiscyt w kraju, którego laureatów wyłaniają jurorzy oraz internauci.

Jak co roku Plebiscyt zakończy uroczysta gala, podczas której nastąpi ogłoszenie wyników. W trakcie gali prezentowane są krótkie filmy o każdym finałowym projekcie, a następnie ujawnione rezultaty głosowania i zwycięzcy we wspomnianych wcześniej kategoriach, a przedstawiciele organizatorów wręczają im rzeźby-statuetki projektu krakowskiego artysty Macieja Zychowicza. Pozostała dwunastka otrzymuje dyplomy i nagrody książkowe.

Na kanale YouTube Muzeum Historii Polski dostępne są:

Harmonogram plebiscytu:

I ETAP

1. Zgłaszanie projektów: 1 kwietnia – 31 maja 2021
  2. Wybór jury – 15 czerwca 2021

II ETAP

1. Głosowanie internautów: 1 lipca – 31 sierpnia 2021
  2. Ogłoszenie wyników – wrzesień 2021

Laureaci poprzednich edycji:

• 2019 – Wydarzenie „Obchody 100 – lecia I Powstania Śląskiego”, wystawa „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz”, a także edukacyjna strona internetowa „Powstańcy Śląscy”.
  • 2018 –  wystawa „Karol Śliwka. Polskie Projekty Polscy Projektanci” (kategoria „Wystawa”), „Festiwal Dziedzictwa Kresów” (kategoria „Wydarzenie”) oraz „Rodzinna publikacja edukacyjna „Książka otwarta na świat” (kategoria „Edukacja i multimedia”).
  • 2017 – Wystawa „Pogromcy Enigmy” (kategoria „Wystawa”), BohaterON – włącz historię! (kategoria „Wydarzenie”), Akcja edukacyjna „Światełko dla Czerwca’56” (kategoria „Edukacja i multimedia”)
  • 2016 – wystawa czasowa „Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach” (kategoria „Wystawa”), obchody 40. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76 (kategoria „Wydarzenie”), Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich (kategoria „Edukacja i multimedia”)
  • 2015 – wystawa stała Muzeum Katyńskiego (kategoria „Wystawa”), rekonstrukcja historyczna „Obława Augustowska. Lipiec 1945” (kategoria „Wydarzenie”), społeczna akcja „Chwalimy się Powstaniem” (kategoria „Edukacja i multimedia”)
  • 2014 – wystawa czasowa „Krakowscy Wyklęci” (kategoria „Wystawa”), otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (kategoria „Wydarzenie”), „Projekt: Pilecki” (kategoria „Edukacja i multimedia”)
  • 2013 – projekt edukacyjny dla dzieci i dorosłych „Magia ogrodów”
  • 2012 – projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak”
  • 2011 – uroczystość pochówku kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego
  • 2010 – otwarcie podziemi Rynku Głównego w Krakowie
  • 2009 – V rekonstrukcja bitwy warszawskiej w Ossowie
  • 2008 – uroczystość ekshumacji zwłok gen. Władysława Sikorskiego
  • 2007 – uruchomienie TVP Historia

Autorem tegorocznego plakatu jest Ryszard Kajzer.

Kontakt:

Elżbieta Lichocka, Koordynator Plebiscytu WHR, Muzeum Historii Polski, tel. 22 211 90 13, 600 525 429, elzbieta.lichocka@muzhp.pl lub poprzez formularz na stronie www.whr.muzhp.pl.