Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Wspieranie osób starszych i niepełnosprawnych tematem wizyty zagranicznych partnerów - Powiat Wodzisławski

Trwałą i znaczącą częścią kontaktów partnerskich powiatów: Wodzisławskiego, Recklinghausen w Niemczech oraz Sörmland w Szwecji stała się współpraca w dziedzinie pomocy społecznej. Kwestie zachowania aktywności w starszym wieku i udziału ludzi niepełnosprawnych w życiu społecznym, a także rosnące potrzeby w dziedzinie zapewnienia pomocy i opieki dla seniorów oraz dla osób niepełnosprawnych były głównym tematem majowej wizyty przedstawicieli zagranicznych partnerów w naszym powiecie.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Innowacyjny model opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi jako wyzwanie dla Niemiec, Polski i Szwecji – propozycje, rozwiązania, działania”, przygotowanego w partnerstwie z Powiatem Recklinghausen i współfinansowanego ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Głównym celem projektu było poszerzanie oraz podniesienie jakości współpracy instytucjonalnej między zaangażowanymi w projekt jednostkami samorządu terytorialnego. Cały projekt opierał się o wymianę doświadczeń i próbę poszukania – w międzynarodowym gronie eksperckim – jak najlepszych rozwiązań z zakresu pomocy i opieki nad seniorami oraz osobami niepełnosprawnymi.  –  Partnerzy projektu realizują swoje zadania w obszarze pomocy społecznej, stąd też ta inicjatywa stanowi doskonałą platformę do przyszłych wspólnych działań – zaznacza starosta Tadeusz Skatuła.

Grupą docelową projektu byli przedstawiciele jednostek związanych z opieką i terapią osób starszych i niepełnosprawnych – zarówno z terenu powiatu wodzisławskiego, jak i ze strony partnerów. W ramach działań zorganizowano konferencję dotycząca modelu opieki nad seniorami oraz działań profilaktycznych i prozdrowotnych realizowanych przez NGO.  Nie zabrakło również sesji seminaryjnej, podczas której przedstawiciele uczestniczących stron wygłosili  prelekcje eksperckie.

W ramach projektu odbył się też panel dyskusyjny na temat  nowych umiejętności i zatrudnienia, który został połączony z projekcją filmu „Nasze 10 lat w UE”. Wszystko to uzupełniły wizyty informacyjne i studyjne m.in. w Zakładzie Aktywności Zawodowej, Domu Pomocy Społecznej czy Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych.

Projekt współfinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej