Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Wokół górnośląskiej historii. Spotkanie z Instytutem Pamięci Narodowej – Oddziałem w Katowicach - Powiat Wodzisławski

Wokół górnośląskiej historii. Spotkanie z Instytutem Pamięci Narodowej – Oddziałem w Katowicach

W czwartek, 6 listopada o godzinie 16:15 w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim odbędzie się spotkanie autorskie z pracownikami Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Podczas spotkania obecni będą naczelnik biura edukacji publicznej IPN Katowice dr hab. Adam Dziurok, Sebastian Rosenbaum oraz Mirosław Węcki. Celem spotkania jest zaprezentowanie najnowszych publikacji wydanych przez katowicki oddział IPN i omówienie kierunków badań prowadzonych przez historyków z tej instytucji.

Wydane ostatnio książki IPN w Katowicach dotykają bardzo zróżnicowanych zagadnień z najnowszej historii Górnego Śląska i Polski. Ważne miejsce zajmują czasy wojny i okupacji. W tym bloku znajdziemy biografię gauleitera NSDAP na Górnym Śląsku – Fritza Brachta, jak też syntezę wydarzeń Września 1939 r. w Katowicach. Okresowi bezpośrednio powojennemu, a konkretnie wydarzeniom roku 1945 w naszym regionie poświęcona jest książka „Wywózka” – o deportacji mieszkańców Górnego Śląska do pracy przymusowej w ZSRR. Badania prowadzone w instytucie nie dotyczą tylko historii politycznej. Sprawom życia codziennego i dziejom społecznym poświęcone są dwa opracowania – album „Marzenia z betonu” oraz obszerna historia ruchu hippisowskiego na przełomie lat 60. i 70., pióra Bogusława Tracza. Istotnym elementem badań prowadzonych i wspieranych przez Instytut jest tematyka „Solidarności”. Reprezentują je dwie książki: monografia NSZZ „Solidarność” Podbeskidzia i praca o polityce Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach wobec „Solidarności”. Próbę spojrzenia na górnośląskie dzieje od końca XIX w. do połowy XX w. z perspektywy historyków z różnych krajów, jak też przedstawicieli innych dziedzin badawczych (filologia, socjologia) przynosi tom pokonferencyjny „Górny Śląsk i Górnoślązacy”. Dopełnieniem tych – przykładowo tu przywołanych – publikacji książkowych pozostaje unikatowy na górnośląskim rynku czytelniczym półrocznik „CzasyPismo”, poświęcony historii naszego regionu w XX w., a wydawany również przez katowicki oddział IPN.

Spotkanie, w którym wezmą udział autorzy części tych publikacji, poprowadzi naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN, dr hab. Adam Dziurok. Organizatorami spotkania są Piotr Hojka z Muzeum w Wodzisławiu oraz Sebastian Rosenbaum z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Jest to pierwsze tego rodzaju spotkanie w Wodzisławiu Śląskim i niezwykła okazja dla mieszkańców regionu aby zapoznać się z działalnością IPN Katowice, którego naukowcy  na co dzień prowadzą badania w archiwach krajowych i zagranicznych.

Co ważne w czasie spotkania z historykami IPN w wodzisławskim Pałacu Dietrichsteinów mieszkańcy regionu będą mogli osobiście podyskutować oraz wskazać na zapomniane wątki dwudziestowiecznej historii Górnego Śląska.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!