Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski WODZISŁAW ŚLĄSKI: KONKURS GAWĘDZIARSKI "FEDROWANI W GODCE" W WCK - Powiat Wodzisławski

WODZISŁAW ŚLĄSKI: KONKURS GAWĘDZIARSKI „FEDROWANI W GODCE” W WCK

Stowarzyszenie „Vladislavia” wraz z Wodzisławskim Centrum Kultury zapraszają dzieci przedszkolne, uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych do udziału w 11. edycji Konkursu Gawędziarskiego „Fedrowani w godce”. Wydarzenie odbędzie się 2 grudnia, a konkurs laureatów zaplanowany został na 11 grudnia br.

plakat - Fedrowani w godce, na zdjęciu instrument muzyczny

Po rocznej przerwie powraca konkurs gawędziarski “Fedrowani w godce”. To już 11. edycja cieszącego się ogromną popularnością wydarzenia. Tegoroczne przesłuchania konkursowe odbędą się w zmienionej formule. Organizator czeka na zgłoszenia uczestników do 20 listopada. Zgłoszenie polega na wysłaniu karty zgłoszenia wraz z nagraniem video prezentacji własnego monologu na adres mailowy vladislaviastowarzyszenie@gmail.com lub brzozadominika@vp.pl. 5 gawędziarzy z każdej kategorii wiekowej zostanie zaproszonych na półfinały, które odbędą się 2 grudnia w Wodzisławskim Centrum Kultury. Po zakończeniu przesłuchań laureaci 3 pierwszych miejsc w każdej kategorii, otrzymają zaproszenie na uroczystą galę wręczenia nagród, która odbędzie się 11 grudnia na scenie Wodzisławskiego Centrum Kultury.

– Tematyka gawęd powinna być związana z życiem śląskiej rodziny. Mile widziane są gawędy, które odnoszące do pracy w górnictwie i związanych z nią tradycji. Uczestników oceniać będzie kilkuosobowe jury – mówi Dominika Brzoza-Piprek, pomysłodawczyni konkursu, główny instruktor ZPiT Vladislavia, prezes Stowarzyszenia „Vladislavia”.

Patronat medialny nad tegoroczną imprezą objęła TVP3 Katowice. Więcej szczegółów na temat konkursu znajduje się w regulaminie oraz na stronie internetowej www.wck.wodzislaw-slaski.pl.

– Mam nadzieję, że konkurs „Fedrowani w godce” spotka się z zainteresowaniem ze strony uczniów i przedszkolaków. Jest on bowiem okazją do spotkania miłośników gwary i śląskich tradycji oraz do zaprezentowania przed jury i publicznością swojego talentu. Ponadto celem konkursu jest kultywowanie oraz popularyzowanie gwary oraz tradycji śląskich, co jest istotnym elementem w edukacji i wychowaniu dzieci i młodzieży i kształtowaniu ich tożsamości regionalnej – podkreśla Dominika Brzoza-Piprek.

Stowarzyszenie „Vladislavia” oraz Wodzisławskie Centrum Kultury od lat współpracują wspólnie tworząc przestrzeń to tworzenia i propagowania kultury ludowej, folkloru, tańca i śpiewu. Działający od 40 lat Zespół Pieśni i Tańca Vladislavia zrzeszony w Amatorskim Ruchu Artystycznym ARA wychował i nadal wychowuje dzieci, młodzież i dorosłych do życia w poszanowaniu wartości kulturowych i świadomego uczestnictwa w kulturze.

Zespół Pieśni i Tańca „Vladislavia jest tegorocznym zdobywcą tytułu „Marka Śląskie” w konkursie zorganizowanym przez Regionalną Izbę Przemysłowo-Handlową w Gliwicach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Bilety w cenie 30 zł są do nabycia w kasie WCK lub za pośrednictwem strony www.wck.wodzislaw-slaski.pl/kup-bilet. Kasa WCK czynna jest na godzinę przed planowanym seansem kinowym czy imprezą oraz w każdy czwartek w godzinach 10:00-12:00.