Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Witaj Polsko! Stulecie przyłączenia do Polski świętuj na wodzisławskim Rynku! - Powiat Wodzisławski

Witaj Polsko! Stulecie przyłączenia do Polski świętuj na wodzisławskim Rynku!

Serdecznie zapraszamy już 2 lipca na wodzisławski Rynek, gdzie odbędą się obchody 100-lecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. W programie mnóstwo atrakcji.

Logo witaj Polsko pionowe
GrubSon, Sebastian Riedel, Magda Steczkowska, Krzysztof Respondek, Kasia Moś, Roszak Show, Rafał Kozik – finalista The Voice of Poland oraz dwie równie uzdolnione uczestniczki programu: Paulina Gołębiowska, Karolina Piątek – wszyscy oni pojawią się na scenie w Wodzisławiu Śl. Wszyscy w towarzystwie Orkiestry Rozrywkowej Gminy Mszana, która łączy siły z Orkiestrą Śląskich Kameralistów. Muzycy zagrają pod batutą Aleksandra Knury.
Ponadto m.in.:
  • przemarsz grup rekonstrukcyjnych i przejście żołnierzy przez Bramę Wolności,
  • wystawy sprzętu wojskowego w Parku Miejskim,
  • inscenizacje historyczne,
  • film historyczny „Witaj Polsko!”,
  • kolportaż specjalnego wydania „Herolda Wodzisławskiego – Nowin Wodzisławskich” poświęconych w całości tematyce powstań śląskich i przyłączenia ziemi wodzisławskiej do Polski,
  • i inne koncerty (m.in. ZPiT „Vladislavia”) oraz wiele dodatkowych atrakcji.

Wstęp wolny!

O godz. 15:00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śl. odbędzie się uroczysta msza święta, z kolei o godz. 16:15 zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Powstańców Śląskich, a o godz. 16:45 przemarsz grup rekonstrukcyjnych i przejście przez historyczną „Bramę Wolności”. O godz. 17:30 na wodzisławskim Rynku rozpocznie się część artystyczna programu. Serdecznie zapraszamy!
Plakat imprezy Witaj Polsko
Patronatem honorowym imprezę objęli: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Starosta Wodzisławski Leszek Bizoń, Prezydent Miasta Wodzisław Śląski Mieczysław Kieca

W skład honorowego komitetu organizacyjnego weszli: Ewa Gawęda – Senator RP, przewodnicząca Komitetu, dr hab. Rafał Wiśniewski – dyrektor Narodowego Centrum Kultury, Wojciech Kirejczyk – dyrektor Biura Programu „Niepodległa”, Mariusz Adamczyk – Wójt Gminy Godów, Czesław Burek – Wójt Gminy Lubomia, Tadeusz Chrószcz – Wójt Gminy Marklowice, Daniel Jakubczyk – Wójt Gminy Gorzyce, Czesław Krzystała – Burmistrz Miasta Pszów, Barbara Magiera – Burmistrz Miasta Radlin, Marcin Połomski – Burmistrz Miasta Rydułtowy, Mirosław Szymanek – Wójt Gminy Mszana, Marek Misiura – Komendant Powiatowy PSP w Wodzisławiu Śląskim, Wiesław Dryja – Komendant Powiatowy Policji w Wodzisławiu Śląskim, Piotr Hojka – Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej, ks. prałat Bogusław Płonka – proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śląskim.

Uroczyste obchody 100-lecia włączenia Górnego Śląska do Polski w Wodzisławiu Śląskim dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w tym w ramach Programu NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.
logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictea Narodowego, Narodowego Centrum Kultury oraz programu niepodległa

Wydarzenia również w pozostałych miejscowościach powiatu:

1. Skrzyszów, 3 lipca, „W drodze ku wolności – MuraLOVE Historie” – impreza plenerowa, w programie koncert orkiestry, zespołu folkowego oraz prezentacja muralu okolicznościowego,
  2. Godów, 28 sierpnia, Spotkanie pod pomnikiem Powstańców Śląskich – spotkanie mieszkańców i zespołów śpiewaczych,
  3. Krostoszowice, 11 listopada, „Krostoszowickie Kilometry Niepodległości” – 8. edycja plenerowej imprezy biegowej. Trasa to ok. 11 km. Zawodnicy nordic walking zmierzą się z dystansem o połowę krótszym. Obowiązują biało-czerwone elementy stroju. Do imprezy dołączą także rowerzyści Koła Turystyki Rowerowe z Godowa,
  4. Pszów, 8 listopada, „Przegląd Pieśni Patriotycznej Pszów 2022” – gala laureatów (impreza przeznaczona dla dzieci i młodzieży z naszego regionu),
  5. Rydułtowy, listopad (dokładana data zostanie podana później), Koncert Pieśni Patriotycznych „Wyśpiewajmy radość” – na scenie wystąpią regionalne zespoły w różnych grupach wiekowych, z utworami zarówno śląskimi, jak i z polskimi pieśniami patriotycznymi.
Logo Witaj Polsko poziome