Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Wieści po ostatniej sesji rady powiatu - Powiat Wodzisławski

Wieści po ostatniej sesji rady powiatu

Zmiany w Statucie Powiatu Wodzisławskiego, wykonywanie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej przez grupę mieszkańców Powiatu Wodzisławskiego i założenia nowego budżetu Powiatu na 2019 rok to główne tematy XLIV sesji Rady Powiatu Wodzislawskiego, która odbyła się 14 listopada br.

sesja rady powiatu wodzisławskiego

Interesująco zapowiadają się zwłaszcza zmiany w ustawie o samorządzie powiatowym, dzięki którym grupa mieszkańców (w odniesieniu do powiatu wodzisławskiego min. 500 osób) będzie mogła wnosić projekty uchwał do rady powiatu. Co prawda taka możliwość dotyczyć będzie już rady nowej kadencji, ale zasady tych działań zostały zatwierdzone jeszcze na ostatnim posiedzeniu starej rady.

Przekazując sprawozdanie z prac zarządu powiatu wicestarosta Danuta Maćkowska przypomniała m.in. o wizycie 14 października w Krakowie, gdzie Powiat Wodzisławski został uhonorowany tytułem Samorządowego Lidera Edukacji 2018. Otrzymał także Wyróżnienie Nadzwyczajne: Lidera Jakości Kształcenia oraz wyróżnienie Zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa za największy progres w dziedzinie projektowania i wdrażania nowatorskich rozwiązań w edukacji w stosunku do poprzedniego postępowania certyfikacyjnego.

Starosta Ireneusz Serwotka, zwracając się również do radnych elektów obecnych na sesji, przekazał informację o pogarszającej się kondycji finansowej śląskich samorządów. Starosta podsumował też swoje działania w nawiązaniu do materiałów medialnych dotyczących stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”. Podkreślił zarówno szybkość działań administracyjnych jak i profilaktycznych, zaangażowanie i współpracę wielu środowisk, szeroki zasięg podejmowanych działań i dotarcie do dużej części młodzieży powiatowej.

Obecny na ostatniej sesji Rady Powiatu Wodzisławskiego kadencji 2014 – 2018 poseł Krzysztof Gadowski pogratulował Powiatowi osiągnięć w mijającej kadencji, zwłaszcza w dziedzinie oświaty, życzył także radnym kończącym pracę w samorządzie powiatowym kolejnych sukcesów i nowych wyzwań.

Na zakończenie sesji kilkoro radnych osobiście podziękowało radzie i przewodniczącemu za współpracę. Przewodniczący rady Eugeniusz Wala przekazał też pozdrowienia od ks. prałata Bogusława Płonki.

Zgodnie z postanowieniem komisarza wyborczego w Bielsku – Białej pierwsza sesja nowo wybranej Rady Powiatu Wodzisławskiego odbędzie się 21 listopada o godz. 14.00 w Powiatowym Centrum Konferencyjnym przy ul. Pszowskiej 92a w Wodzisławiu Śląskim.