Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Wielki sukces wodzisławskiego „Plastyka” w Międzynarodowym Biennale Grafiki - Powiat Wodzisławski

Wielki sukces wodzisławskiego „Plastyka” w Międzynarodowym Biennale Grafiki

Uczennica Liceum Plastycznego w Wodzisławiu Śl. Karolina Ostrowska znalazła się w gronie laureatów XIX Międzynarodowego Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży w Toruniu. Prace trzech innych uczennic zakwalifikowały się do wystawy pokonkursowej.

Na konkurs nadesłano 10 654 prace z 43 krajów, m.in. z Czech, Słowenii, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Chin, Indonezji, Meksyku, Iranu i in. Międzynarodowe Jury, w skład którego weszli artyści plastycy z Polski, Czech i Słowacji, przyznało 41 nagród i 39 wyróżnień indywidualnych oraz 2 nagrody dla placówek.

Jedną z nagród otrzymała uczennica czwartej klasy Liceum Plastycznego w Wodzisławiu Śl. Karolina Ostrowska za linoryt pt.: „Wszechświat”. Prace jej trzech innych koleżanek z „Plastyka”: Marii Bugdol, Anety Kaczmarek oraz Ewy Walickiej znalazły się z kolei w prestiżowym gronie prac zakwalifikowanych do zestawu wystawowego Biennale.

Wystawa prezentuje wybór najciekawszych, najbardziej oryginalnych prac wykonanych przez dzieci i młodzież z całego świata we wszystkich możliwych technikach graficznych. Stanowi też pewnego rodzaju promocję prężnie działających i odnoszących sukcesy w edukacji artystycznej szkół i ośrodków.

Konkurs, wystawę oraz warsztaty towarzyszące imprezie zorganizowała Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu przy współudziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie oraz władz regionalnych województwa kujawsko-pomorskiego.

W nagrodę Karolina otrzymała pamiątkowy medal i nagrody rzeczowe. Jej „Wszechświat” znalazł się też w pokonkursowej publikacji.