POWIAT WODZISŁAWSKI oficjalny serwis internetowy

 
Strona startowa Aktualności i wydarzenia

Wielkanocny klimat w warsztatach terapeutycznych

Choć z powodu trwającej pandemii nie są organizowane kiermasze świąteczne, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wodzisławiu Śl. i Gorzycach jak co roku w ramach zajęć terapeutycznych wykonali wiele wspaniałych ozdób wielkanocnych.  

zajączki

Już na kilka tygodni przed Świętami Wielkanocnymi w placówkach podczas zajęć powstają oryginalne świąteczne ozdoby. Oferta wielkanocnych dekoracji jest bardzo szeroka, a wszystko wykonywane jest ręcznie. Wśród dzieł są między innymi kolorowe pisanki, świąteczne zajączki, kartki wielkanocne, pudełka na prezenty, świece zapachowe czy wyroby ceramiczne. – Każda praca jest unikatowa i w każdą wkładają wiele serca, a nad efektem końcowym czuwają instruktorzy – tłumaczy Andrzej Pałka, dyrektor Ośrodka św. Hiacynta i Franciszek w Wodzisławiu Śl.

Zajęcia w reżimie sanitarnym
W tym roku praca przy wykonywaniu świątecznych ozdób wyglądała trochę inaczej. Tak jak w innych placówkach tego typu, spotkania odbywały się rotacyjnie, zgodnie z wytycznymi resortu zdrowia i sanepidu, w reżimie sanitarnym. Uczestnicy byli podzieleni na grupy, maksymalnie do pięciu osób. – Pomimo tego, że pracujemy w mniejszych grupach, w każdej z pracowni powstają nowe, wiosenno-wielkanocne prace – mówi z kolei kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gorzycach Daniel Durka.

Podopieczni podczas zajęć nie tylko przygotowują różne ozdoby, ale rozmawiają też o tradycjach towarzyszących Wielkiej Nocy. Dzielą się swoimi wspomnieniami na ich temat. Bardzo lubią razem spędzać czas i wykonywać różne zadania. Niestety, z powodu wzrastającej liczby chorych na COVID-19, decyzją wojewody, warsztaty od 22 marca ponownie przeszły w tryb pracy zdalnej. (Wcześniej w takim trybie funkcjonowały od 20 listopada do 17 stycznia.) Dlatego część świątecznych dekoracji będą wykonywać już w swoich domach. – Będziemy rozwozić im materiały i produkty, aby w swoich domach przygotowali m.in. stroiki świąteczne – wyjaśnia Andrzej Pałka.

W tym roku podopieczni WTZ nie mogli sprzedawać swoich dzieł podczas kiermaszów wielkanocnych. Wykonane ozdoby prezentują natomiast w mediach społecznościowych. Osoby chętne do zakupu ozdób mogą zgłaszać się indywidualnie do placówek.