Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Wicestrosta Tadeusz Skatuła Przewodniczącym Związku Subregionu Zachodniego - Powiat Wodzisławski

Wicestrosta Tadeusz Skatuła Przewodniczącym Związku Subregionu Zachodniego

23 lutego w Domu Zdrojowym w Jastrzębiu Zdroju odbyło się posiedzenie Zarządu oraz Zgromadzenie Ogólne Związku Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Istotnym punktem posiedzenia było powołanie nowego Przewodniczącego Związku, wynikające z zapisu w Statucie Związku mówiącym o rocznej kadencji Przewodniczącego. Zgromadzeni na spotkaniu członkowie gmin i powiatów podziękowali ustępującemu Przewodniczącemu Waldemarowi Sosze za rzetelne pełnienie tej społecznej funkcji, natomiast złożyli życzenia nowo wybranemu jednogłośnie Przewodniczącemu – Tadeuszowi Skatule – Wicestaroście Powiatu Wodzisławskiego.

Podczas spotkania Pani Małgorzata Staś – Dyrektor Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego omówiła m.in. zmiany związane z realizacją projektów w ramach RPO. Otóż z 70 do 40 dni zostanie skrócony okres oceny formalnej projektów, projekty subregionalne oceniane będą przez dwóch ekspertów, w załącznikach do wniosku nie będzie konieczne umieszczanie zabezpieczenia finansowego, konieczność ta wystąpi na etapie podpisywania umowy z beneficjentem. W marcu ogłoszone zostaną konkursy m.in. na projekty w ramach infrastruktury turystycznej, drogowej, kultury i zdrowia.

Rozmowa z obecnym przewodniczącym Związku – Tadeuszem Skatułą

Panie Starosto,

Otrzymał Pan duży mandat zaufania, ale także wiele odpowiedzialnych zadań służących rozwojowi Subregionu. Które z nich wymieniłby Pan jako priorytetowe?
–  Naturalnie zakontraktowanie i otrzymanie środków na realizację projektów subregionalnych w jak najkrótszym czasie, czyli podpisanie umów umożliwiające rozpoczęcie inwestycji oraz aktualizacja i realizacja Programu Rozwoju Subregionu. Niestety przepisy o ochronie środowiska zahamowały proces wnioskowania, ze względu na konieczność uwzględnienia dotychczas nie wymaganych w projektach drogowych raportów.

–  Które zadania wskazałby Pan jako najbardziej zasadne do realizacji w najbliższym czasie?
–  Jest to wprowadzenie systemu WiMAX ( jednego z największych motorów rozwoju społeczno-gospodarczego). W tym zakresie Związek zamierza wykupić prawo do dysponowania częstotliwościami w paśmie 3600-3800 MHz, co pozwoli pokryć cały Subregion bezprzewodową siecią dostarczającą szybki Internet, będącą nośnikiem danych z kamer miejskiego monitoringu i platformą elektronicznego obiegu dokumentów między Urzędami. Wdrożenie technologii WiMAX może stać się skokiem cywilizacyjnym dla Subregionu Zachodniego.
W zakresie Zintegrowanego Systemu Komunikacji Pasażerskiej zamierzamy rozszerzyć stosowanie Rybnickiej Elektronicznej Karty Miejskiej na cały teren Subregionu.
Należy także powiedzieć o naszych dążeniach do uruchomienia Regionalnego Ośrodka EFS wspólnie w partnerstwie z CRIS.

Czy coś nowego proponuje Subregion w zakresie europejskiej współpracy terytorialnej?
Jak najbardziej! Tym celem jest przystąpienie do członkostwa w Europejskim Ugrupowaniu Współpracy Terytorialnej. Dlatego podjęto też decyzję o powołaniu grupy roboczej, której zadaniem będzie zorganizowanie spotkań z przedstawicielami władzy, posłami oraz eurodeputowanymi, przygotowanie międzynarodowej konferencji na temat tworzenia EUWT w krajach UE, opracowanie dokumentów potrzebnych do rejestracji Ugrupowania.

A jak wyglądają inne plany Subregionu?
To głównie dbanie o intensywny rozwój oraz promocję rekreacji i turystyki – realizacja projektu „tymRAZEM ŚLĄSKIE” polegającego na promocji turystycznej województwa śląskiego podczas targów krajowych i zagranicznych, działania związane z gospodarką odpadami, współpraca z organizacjami pozarządowymi oraz związkami zrzeszającymi jednostki samorządu terytorialnego.
Ale będą także podejmowane działania zmierzające do uzyskania wsparcia dla modernizacji i budowy pozostałych dróg głównych, a w tym Drogi Głównej Południowej, dla której już wykonano koncepcję programowo-planistyczną.

Dziękuję za rozmowę i życzę realizacji powyższych przedsięwzięć.
Donata Malińska