Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski W Wodzisławiu Śl. powstała kronika poświęcona dawnym grom i zabawom podwórkowym - Powiat Wodzisławski

W Wodzisławiu Śl. powstała kronika poświęcona dawnym grom i zabawom podwórkowym

Kto z nas nie pamięta zabawy w pomidora, ciuciubabkę czy gry w klasy lub dwa ognie? Reguły i zasady tych odchodzących w niepamięć gier podwórkowych teraz każdy może przeczytać w specjalnej kronice sportowej, jaka powstała w wodzisławskim Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w ramach programu „Młody Obywatel na sportowo”.

Uczniowie szkoły wraz z nauczycielami, rodzicami oraz lokalną społecznością w ramach projektu mieli za zadanie stworzyć kronikę sportową dawnych gier i zabaw. Do pracy zabrali się od przygotowania ankiet i wywiadów, dzięki którym udało się ustalić zasady starych gier podwórkowych. Ankiety rozdano wśród uczniów szkoły, a ci uzupełniali je wraz z rodzicami, dziadkami, sąsiadami, znajomymi itp. Wywiady natomiast przeprowadzono ze starszymi mieszkańcami Wodzisławia Śląskiego oraz emerytowanymi nauczycielami szkoły. „Ankietowani” nie tylko odpowiadali na pytania uczniów, ale wspominali też gry i zabawy umilające ich młode lata.

O tym, jak upływało dzieciństwo bez sprzętu elektronicznego wspominali również członkowie zespołu „Familijo” ze Skrzyszowa oraz pracownicy wodzisławskiego muzeum. Ci ostatni zorganizowali nawet lekcję pokazową, na którą złożyły się różnorakie zabawy podwórkowe: wyścigi na koniach, chodzenie na szczudłach, grę w młynek,  rzuty ringo do celu czy przeciąganie liny. Absolutnym hitem był rzut kapustą do beczki. Z zaproszonymi podczas projektu gośćmi uczniowie bawili się również w pomidora, klipę, zgadywanki, ciuciubabkę, klasy, ciepło – zimno, głupiego Jasia i wiele innych. Zasady ich wszystkich młodzież opisała w formie kroniki, która została wydrukowana oraz umieszczona na stronie internetowej szkoły (link do kroniki: http://zpswr.wodzislaw.pl/joomla30/podstrony/projekty/20152016/mlodyobywatel/Kronikadawnychgierizabaw.pdf).

12 stycznia odbyło się podsumowanie projektu. – Przedstawiliśmy film  i prezentację z przebiegu projektu, a uczniowie wzięli udział w przeróżnych grach i zabawach z utworzonej kroniki. Niezależnie od wieku – czy to pierwszaczki, czy uczniowie gimnazjum, wszyscy bawili się świetnie. Dzięki temu wiele cudownych gier i zabaw nie pójdzie w zapomnienie – mówi Grzegorz Żymełka, nauczyciel w ZPSWR.