Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski W szpitalu w Rydułtowach od ponad stu lat wykonują zdjęcia RTG - Powiat Wodzisławski

W szpitalu w Rydułtowach od ponad stu lat wykonują zdjęcia RTG

Pracownia Diagnostyki Obrazowej RTG w szpitalu w Rydułtowach ma już ponad 100 lat.  Z tej okazji w placówce 7 maja odbyła się uroczystość upamiętniająca utworzenie pracowni. Wzięła w niej udział dyrekcja PPZOZ, władze powiatu, obecni i byli pracownicy rydułtowskiej pracowni.

100-lecie Pracowni Diagnostyki Obrazowej RTG w szpitalu w Rydułtowach

Jak powiedziała podczas uroczystości Dorota Kowalska, dyrektor PPZOZ w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach w 1917 roku, dr Georg Nepilly, który pełnił ówcześnie funkcję dyrektora szpitala, utworzył pierwszy Gabinet Rentgenowski. Pracownia RTG w Rydułtowach cieszyła się renomą w środowisku specjalistów rentgenodiagnostyki oraz pacjentów szpitala.  Już w pierwszym roku działalności wykonano w Rydułtowach 177 zdjęć, a w 1933 roku 402. W późniejszych latach w rydułtowskiej lecznicy wykonywano zdjęcia nie tylko na potrzeby tej placówki, ale także ośrodków z Wodzisławia Śl., Raciborza i Jastrzębia-Zdroju.  W 1971 roku w Rydułtowach przyjęto do pracy pierwszych lekarzy radiologów – Krystynę Kosteczko i Piotra Kontnego. W kolejnych latach Pracownia Diagnostyki Obrazowej RTG zyskiwała sprzęt i personel medyczny.

Podczas uroczystości nie tylko mówiono o przeszłości, ale także o przyszłości. – Chcielibyśmy, żeby wszystkie aparaty w Rydułtowach były cyfrowe – przyznał Leszek Podstawka, kierownik zespołu techników w szpitalu w Rydułtowach. Dodał, że w jego ponad 30-letniej pracy zawodowej przez jego ręce przeszło ok. 120 tys. pacjentów.

Dyrekcja PPZOZ zapewniła, że czyni starania mające na celu modernizację zaplecza  diagnostyki obrazowej (RTG) w Rydułtowach. – Przygotowany i złożony został wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach realizacji projektu, w całości wymieniona zostanie analogowa aparatura radiologiczna na aparaturę cyfrową wraz ze stacjami opisowymi i diagnostycznymi. Wszystkie pracownie szpitala zostaną „spięte” w jedną sieć, a archiwizacja będzie prowadzona w formie cyfrowej – zapowiedziała Dorota Kowalska.

Realizacja tego przedsięwzięcia ma przyczynić się do zwiększenia wykrywalności we wstępnym etapie schorzeń oraz podwyższyć jakość i efektywność ich leczenia. Szybka i szczegółowa diagnostyka obrazowa ma wpłynąć na skrócenie procesu leczenia i rehabilitacji pacjenta. – To właśnie od dobrze wykonanego zdjęcia zależy diagnostyka i leczenie pacjenta – podkreślał prof, Krzysztof Ziaja, specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej, naczyniowej oraz angiologii.

Z kolei starosta Leszek Bizoń podkreślił, że uruchomienie pracowni rentgenowskiej 100 lat temu w tak małym ośrodku zdrowia w miejscowości, która nie miała jeszcze praw miejskich, było wielkim wydarzeniem i sukcesem. – W tych małych, położonych „z dala od wszystkiego” Rydułtowach, w prowincjonalnym szpitalu, zdecydowano o powszechnym wykorzystaniu w lecznictwie rodzącej się dopiero diagnostyki obrazowej. Był to wyraz niesamowitej wyobraźni i odwagi, ale też przenikliwości  – powiedział starosta Bizoń.

Przy okazji jubileuszu pozwolił sobie zaapelować do rządzących i osób mających wpływ na ich bezpośrednie decyzje. – Nie skreślajmy powiatowych szpitali. Dajmy im szansę na stabilizację, rozwój i normalność. Wtedy być może w przyszłości nasi następcy będą mogli z dumą świętować i mówić w Rydułtowach i Wodzisławiu; „zdarzyło się to po raz pierwszy”, „stało się coś wyjątkowego, „byliśmy pionierami nowych technologii i procedur” – zwrócił się starosta.

W 2018 roku w Pracowni Diagnostyki Obrazowej w Rydułtowach wykonano 8 369 badań RTG i 851 USG.