POWIAT WODZISŁAWSKI oficjalny serwis internetowy

 
Strona startowa Aktualności i wydarzenia

W Helsinkach podpatrywały najlepszy system edukacji na świecie

W ubiegłym tygodniu pięć nauczycielek Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim – wspólnie z nauczycielami z 16 krajów – przebywało w stolicy Finlandii, Helsinkach, biorąc udział w szkoleniu metodycznym poświęconym rozwojowi systemu edukacji na wszystkich poziomach kształcenia – od przedszkola po szkoły dla dorosłych.

Wizyta nauczycielek Ekonomika w Wodzisławiu Śl. w Helsinkach na kursie metodycznym. Na zdjęciu uczestnicy spotkania (4)

Wizyta miała miejsce w ramach projektu „Structured Educational Visit to Schools & Training Seminars in Finland”, realizowanego dzięki programowi Erasmus+ „Relacje innowacje”.

– Celem kursu jest zapoznanie z fińskim systemem edukacji, który jest uważany za jeden z najlepszych na świecie, zwłaszcza po dobrych wynikach fińskich uczniów w raportach Pisa – przekazuje Edyta Bańczyk, uczestniczka kursu, nauczycielka języka angielskiego.

Międzynarodowe spotkanie nauczycieli było nastawione przede wszystkim na spotkania z praktykami, czyli przedstawicielami zarówno szkół podstawowych, średnich czy zawodowych, jak i nauczycielami osób dorosłych. Oprócz udziału w seminariach i warsztatach uczestnicy odwiedzali również szkoły w Helsinkach oraz poznawali miejsca o znaczeniu przyrodniczym, historycznym i kulturowym.

– Dzięki kompleksowemu podejściu do tematu zyskaliśmy wiedzę pedagogiczną i pomysły na rozwój zasobów dydaktycznych dla swoich uczniów. Wszystkie te elementy pomagają lepiej zrozumieć edukację i kulturę społeczeństwa fińskiego, które szanuje swoich nauczycieli i jest bardzo zaangażowane w przyszłość młodych obywateli poprzez edukację – dodaje nauczycielka wodzisławskiego Ekonomika.

Wizyta dostarczyła uczestniczkom wielu ciekawych informacji i spostrzeżeń, jak na przykład to, że fińscy uczniowie mogą chodzić w szkole w skarpetkach, a nawet boso, a lekcje trwają każdorazowo od 45 do 90 minut, o czym decyduje nauczyciel wspólnie z młodzieżą.

Październikowa wizyta w Finlandii jest już drugim wyjazdem zagranicznym nauczycieli wodzisławskiego Ekonomika dzięki udziałowi w programie PO WER „Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej”. Pierwsza grupa wyjechała do Irlandii w lutym 2020 r. gdzie doskonaliła umiejętności językowe. Trzecia grupa wyjedzie na kurs językowy do Dublina w ostatnim tygodniu października 2021.

Tekst i foto: ZSE Wodzisław Śl.; oprac. BKI