Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski VI ogólnopolski konwent RPG na terenie powiatu wodzisławskiego - Powiat Wodzisławski

VI ogólnopolski konwent RPG na terenie powiatu wodzisławskiego

RPG, z ang. role-playing game, to gra fabularna, często zwana grą wyobraźni, podobna do improwizowanej sztuki teatralnej. Reżyser i scenarzysta w jednej osobie, zwany mistrzem gry, jest jedyną osobą, która zna scenariusz w całości. Reszta uczestników staje się aktorami – wciela się w swoje postaci i odgrywa przydzielone im role w tworzonej wspólnie historii. W zależności od warunków, gra toczy się w plenerze lub we wnętrzach z odpowiednio zaaranżowaną scenografią. Najczęściej również gracze przebrani są w kostiumy odpowiednie dla odgrywanych przez nich postaci.

Konwent organizuje Stowarzyszenie Grupa Inicjatyw Twórczych FORT przy udziale środków budżetowych Powiatu Wodzisławskiego w ramach realizacji zadania publicznego Powiatu w dziedzinie kultury . W tegorocznej edycji, oprócz starannie przygotowanego scenariusza, mechaniki gry, postaci i frakcji,  goście mają do dyspozycji całe miasto. Dzięki ofiarności sponsorów zbudowana została warownia, karczma, arena wojowników, cmentarz oraz grota „krasnoludka”.

Konwent FORT to nie tylko gra terenowa. To również spotkania, konkursy, prelekcje, koncerty i wiele innych atrakcji, przekładających się nie tylko na świat osadzony w wyobraźni ale czerpiący również dziedzictwa kulturowego naszego kraju jaki i miejscowego dziedzictwa kulturowego o czym może świadczyć pn. samo miejsce imprezy (wedle podań właśnie na tych terenach znajdowała się warowania o nazwie Czadownia) jak i wiele prelekcji historyczny.

Impreza z roku na rok zyskuje rzesze zwolenników. Jej atrakcyjność polega przede wszystkim na ciągłym rozwoju i coraz większej popularności. Obecność gości z całej Polski świadczy o marce imprezy pośród innych tego typu, których ciągle w kraju jest niewiele. Pod względem ilości uczestników i jakości terenu znajdujemy się w czołówce krajowych otwartych Konwentów.