Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Udowodnili, że górnośląskie tradycje są wciąż żywe po obu stronach Olzy - Powiat Wodzisławski

Udowodnili, że górnośląskie tradycje są wciąż żywe po obu stronach Olzy

Ponad dwieście osób – mieszkańców i opiekunów z domów pomocy społecznej w Gorzycach, Rybniku, Orłowej i Ostrawie wzięło udział w śląskiej biesiadzie ostatkowej, która odbyła się 15 lutego w gorzyckim Domu Pomocy Społecznej im. Papieża Jana Pawła II.

Przedsięwzięcie, które zorganizowano w ramach projektu „Czy mówimy po polsku, czy po czesku, razem zawsze jest nam miło” realizowanego i sfinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013, Fundusz Mikroprojektów w Euroregionie Silesia, miało na celu poznanie odrębności kulturowej sąsiadów, historii, tradycji, jak również poszukiwanie wspólnych cech.

Na pytanie, czy cel ten udało się osiągnąć najlepiej można odpowiedzieć słowami gości z Orłowej, którzy słuchając gawęd wykonanych przez babcię Monikę – finalistkę pierwszego konkursu na „Ślązaka Roku” z 1993r., przyznali, że „po śląsku” zrozumieli wszystko, co w przypadku literackiej polszczyzny już nie jest dla nich takie łatwe.

Podczas imprezy zaprezentowano nie tylko wiele elementów tradycji i zwyczajów górnośląskich, ale także zorganizowano dla uczestników liczne konkursy np. na najlepiej wykonany taniec śląski czy najweselszy wic. Oprawę muzyczną zapewniła kapela „Książę Lipin”. Nie zabrakło również tradycyjnego śląskiego poczęstunku z roladą, modrą kapustą, kluskami, kołoczem i moczką.

Środowa impreza była kolejnym działaniem zrealizowanym w ramach projektu „Czy mówimy po polsku, czy po czesku, razem zawsze jest nam miło”, który został rozpisany na dwa lata. W roku 2011 realizowali go Czesi – Domov pro seniory „Kamenec” w Ostrawie oraz Dum Senioru „Pohoda” z Orlovej. Oprócz poszukiwania podobieństw pomiędzy sąsiadami po obu stronach Olzy projekt przewiduje działania nakierowane na personel, które mają na celu wymianę doświadczeń, poznanie metod pracy i systemu opieki nad osobami starszymi w Polsce i Czechach.

Całkowita wartość przedsięwzięcia to 37 238, 25 zł, z czego refundacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 85%, a dalsze 10% to do środki pochodzące z budżetu państwa „Przekraczamy granice”.