Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Uczniowie wracają do wyremontowanych szkół - Powiat Wodzisławski

Uczniowie wracają do wyremontowanych szkół

Zakończył się najprzyjemniejszy okres dla uczniów – czas wakacji, przeznaczony na relaks i wypoczynek. W szkołach jednak dla dyrektorów szkół oraz pracowników obsługi był to okres wytężonej pracy związanej z przygotowaniem placówek do przyjęcia uczniów w nowym roku szkolnym.

Powiat Wodzisławski stara się zapewnić uczniom jak najlepsze warunki nauczania i skutecznie podejmuje w tym zakresie konkretne działania.  Dowodem są nie tylko wyniki w nauce osiągane przez uczniów szkół powiatowych, które w pewnej mierze zależą również od oferowanej bazy dydaktycznej, ale również stan techniczny placówek, który na tle innych szkół prezentuje się bardzo dobrze.
Mimo trudnych dla budżetu Powiatu czasów w każdej ze szkół udało się przeprowadzić niezbędne remonty. Powiat Wodzisławski przeznaczył na te prace ponad  2,2 mln zł, z czego  1,4 mln  pochodzi ze źródeł zewnętrznych.

Remonty takie jak malowanie sal lekcyjnych, lakierowanie podłóg czy też modernizacja urządzeń technicznych, prowadzone były we wszystkich powiatowych placówkach oświatowych. Najpoważniejsze prace podczas tegorocznych wakacji skoncentrowały się jednak w kilku szkołach.

W Zespole Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim wyremontowano, zgodnie z potrzebami osób niepełnosprawnych, zaplecze higieniczno – sanitarne. W Zespole trwają także prace nad uruchomieniem Ośrodka Wczesnego Wspomagania, w ramach którego powstaje sala zajęć indywidualnych z lustrem weneckim, sala polisensoryczna, „mini mieszkanie treningowe” oraz salka do zajęć ruchowych. Ponadto w szkole wymianie poddano 78 okien. Trwają także prace przy utworzeniu w obrębie szkoły placu rekreacyjnego oraz przy modernizacji kilku pracowni.

W Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim, które zarządza budynkiem przy ul. K. I. Gałczyńskiego, wspólnie użytkowanym z Zespołem Szkół Zawodowych, kontynuowane są roboty związane z termomodernizacją placówki, które zakończą się prawdopodobnie na początku października. Ponadto w szkole wyremontowano komin oraz wejście główne, przy którym zainstalowano pochylnie dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo przeprowadzono kapitalny remont trzech pracowni oraz narzędziowni. Odświeżono również szatnie. W przyszłym roku w placówce zostanie wymieniona instalacja centralnego ogrzewania oraz wentylacja sali gimnastyczej.

W Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim generalnego remontu doczekała się sala gimnastyczna – największa jaką dysponują powiatowe szkoły. Zainstalowana zostanie także nowoczesna tablica interaktywna oraz system nagłośnienia. Dodatkowo rozpoczął się remont dziedzińca pomiędzy „ekonomikiem” a Zespołem Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śląskich.

Wyremontowana sala gimnastyczna oraz odświeżonych kilka pracowniami czeka w nowym roku szklonym na uczniów  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Rydułtowach. W drugiej z powiatowych szkół w Rydułtowach, tj. ZSP Nr 2, w tym roku prowadzone są remonty infrastrukturalne. Trwa przebudowa części instalacji elektrycznej oraz schodów wejściowych. Odświeżono także kilka sal lekcyjnych. Najważniejszą tegoroczną inwestycją w tej placówce będzie przebudowa ogrodzenia, na którą ogłoszono przetarg.

W wodzisławskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, w którym wraz z nowym rokiem szkolnym rozpoczęło działalność Liceum Plastyczne, poza bieżącymi remontami wymieniona została nawierzchnia dziedzińca szkolnego, a w „budowlance” – odświeżeniu i konserwacji poddano salę gimnastyczną.

Kompleksowy remont magazynu podręcznego i pracowni to najważniejsze inwestycje, jakie przeprowadzono w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie.