Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Uczniowie PCKZiU z pomocą dla służb medycznych - Powiat Wodzisławski

Uczniowie PCKZiU z pomocą dla służb medycznych

Uczniowie Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim w ramach działającego przy szkole od blisko 3 lat Centrum Druku 3D postanowili zaangażować się w walkę z wirusem COVID-19.

uczniowie PCKZIU

Korzystając z wiedzy, umiejętności oraz wykorzystując prywatne i szkolne drukarki 3D drukują dla personelu medycznego maski zasłaniające twarz. Pomysł na udział w akcji wziął się z doniesień medialnych na temat braków na jakie wskazują służby medyczne. – Brakuje jednorazowych masek na twarz i płynów dezynfekujących. Tych drugich nie jesteśmy w stanie wyprodukować, masek jednorazowych z materiału także. Ale druk 3D pozwala na stworzenie komponentów niezbędnych do zbudowania przyłbic – mówią Szymon, Damian, Kacper i Kamil.

Zdecydowali się wykorzystać swoje umiejętności i zainteresowania. – Znaleźliśmy w internecie projekty do wydruku uchwytów do zamontowania ekranów z folii PVC i wydrukowaliśmy testowe modele – dodają mechatronicy.

W międzyczasie dotarli do Drukarzy dla Szpitali – internetowej społeczności pasjonatów druku 3D, którzy wymieniają się doświadczeniami w zakresie drukowania środków ochronnych dla szpitali w technologii 3D. W tej chwili testują 2 modele: jeden autorstwa Josefa Prusa  a drugi – właśnie od Drukarzy. Pierwszy jest wykorzystywany w wielu inicjatywach w całej Europie, drugi – póki co – tylko w Polsce. – Obie maski chronią oczy i blokują rozprzestrzenianie się drobnoustrojów i zarazków. Obie umożliwiają też noszenie pod nimi chirurgicznych masek bawełnianych i okularów – oceniają modele uczniowie PCKZiU.

Niestety poza czasem, sprzętem i umiejętnościami niezbędne są materiały do druku.  – Największy koszt stanowi filament i folia PVC. Nasze prywatne zasoby już się kończą, a nie chcemy przerywać druku – mówią uczniowie.

W tym celu uruchomili zbiórkę na portalu e-fundraisingowym Zrzutka.pl. – Projekt, który wykorzystujemy, potrzebuje nieco ponad 50 g materiału do wydrukowania jednej przyłbicy. Tak więc 1 kg materiału wystarczy nam na wydruk 18 sztuk, a koszt 1 kg filamentu to ok. 50-60 zł. Nasze drukarki drukują jednorazowo 2 przyłbice. Cały proces trwa 8 godzin. Przy obecnych zasobach sprzętowych planujemy druk 20-30 przyłbic na dobę więc zużycie filamentu będzie wynosiło 1,5 kg (70-80 zł). Do Świąt Wielkanocnych chcemy wydrukować 400-500 szt. do których potrzebujemy ok. 20 kg. filamentu. Koszt zakupu samego filamentu w takiej ilości to ok. 1000-1200 zł.