Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Uczczenie XXX rocznicy podpisania "Porozumień Jastrzębskich" oraz powstania NSZZ "Solidarność" - Powiat Wodzisławski

Stanowisko Rady Powiatu Wodzisławskiego w sprawie uczczenia XXX rocznicy podpisania "Porozumień Jastrzębskich" oraz powstania NSZZ "Solidarność"

W dniu 3.09.1980 roku zostało podpisane „Porozumienie Jastrzębskie”. 30 lat temu z podniesionych głów, a nie z zaciśniętych pięści, z potrzeby godności i poczucia solidarności powstała „Solidarność” – pierwszy wolny i niezależny związek zawodowy w kraju systemu komunistycznego.

Tamte wydarzenia porwały za serca wiele milionów Polaków. Jak nigdy potem w naszej myśli społeczno-politycznej tamte wydarzenia tak mocno zaakcentowały troskę o obywatela, człowieka pracy, jego prawo do godnego życia.

Dziś, 30 lat później, Rada Powiatu składa hołd tym, którzy w 1980 roku całemu narodowi, a jak się potem okazało-całej Europie i Światu dali nadzieję.

Wyrażamy wielkie uznanie wszystkim ludziom, w tym wielu mieszkańcom Powiatu Wodzisławskiego, którzy poczuli, że sa u siebie i konsekwentnie bez strachu, ale z rozwagą, modlitwą i bez przemocy z poczuciem siły otworzyli drzwi do wolności.

Dziękujemy.