Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Uczcili 70. rocznicę powstania w getcie - Powiat Wodzisławski

Uczcili 70. rocznicę powstania w getcie

24 kwietnia 2013 r. w Wodzisławskim Centrum Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie powiatowych obchodów „70 - tej rocznicy powstania w getcie warszawskim i polskiej pomocy Żydom podczas II wojny światowej”.

Publiczność powitali nauczyciele z Zespołu Szkół Technicznych  w Wodzisławiu Śl., Ilona Bazan (nauczycielka języka angielskiego) oraz Grzegorz Kamiński (nauczyciel historii, radny Powiatu Wodzisławskiego). Wśród gości znaleźli się przedstawiciele władz powiatowych, miejskich oraz członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Szczególne miejsce zajęły mieszkanki powiatu wodzisławskiego uhonorowane przez Instytut Yad Vashem tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata” – Anna Kister,  Zofia Gawenda, Helena Ojak (w zastępstwie była córka Zofia Pieczka), którym Starosta Wodzisławski, Tadeusz Skatuła wręczył symboliczne wiązanki żonkili, a publiczność w WCK aplauzem na stojąco wyraziła uznanie dla heroicznej postawy kobiet, które ryzykowały własnym życiem, ratując innych.

Jako pierwsza wystąpiła przedstawicielka Gimnazjum Nr 3 w Jastrzębiu-Zdroju, która przybliżyła postać Henryka Sławika, patrona jastrzębskiej szkoły, działacza i społecznika związanego z Górnym Śląskiem, człowieka wyczulonego na krzywdę innych, szeroko angażującego się podczas II wojny światowej w ratowanie  żydowskich dzieci.

O innych postaciach związanych z działalnością konspiracyjną skierowaną na niesienie pomocy Żydom przybyli na spotkanie dowiedzieli się m.in. z jednej z prezentacji przygotowanych przez tegoroczną maturzystkę Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl.  Dagmara Smołka przedstawiła sylwetki bohaterów, takich jak: Zofia Kossak-Szczucka, Władysław Bartoszewski, Henryk Sławik, Irena Sendlerowa, Jan Karski czy Witold Pilecki. W swych kolejnych wystąpieniach uczennica przypomniała kilka istotnych informacji na temat Holokaustu oraz powstania w getcie warszawskim.

Zapowiedziany przez maturzystkę temat szeroko rozwinął w swej prelekcji dr Tomasz Gonet, pracownik katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, specjalizujący się  w problemach dotykających relacji polsko-żydowskich.

Jedną z niespodzianek był pokaz filmu dokumentalnego autorstwa trojga uczniów ZST  w Wodzisławiu Śl., którego bohaterką stała się Zofia Kossak-Szczucka – powieściopisarka i  uczestniczka ruchu oporu organizacji „Żegota”. Aneta Kowalczyk, Bogumił Staniczek i Kamil Świerczek odwiedzili między innymi z kamerą Górki Wielkie, gdzie po wojnie osiedliła się artystka i przygotowali ciekawy materiał na temat jej życia.

Organizatorzy zadbali także o właściwą oprawę muzyczną uroczystości. W duecie wokalno-instrumentalnym wystąpili nauczyciele ZST, Ilona Bazan i Paweł Kontny. Anglistka zaśpiewała także nieoficjalny hymn Izraela – „Złote Jeruzalem”.

Na koniec powiatowych obchodów „70 – tej rocznicy powstania w getcie warszawskim i polskiej pomocy Żydom podczas II wojny światowej” ogłoszono wyniki i uhonorowano laureatów kilku konkursów zorganizowanych w ramach uroczystości. Symbolicznym akcentem zamykającym uroczystości było złożenie kwiatów przez delegację Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. przy tablicy upamiętniającej dawny kirkut żydowski w Wodzisławiu Śląskim

W ramach obchodów zorganizowano wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym:
– podsumowanie realizacji projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Zachować Pamięć. Historia i kultura dwóch narodów” realizowanego  przez Zespół Szkół im.14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim, któremu towarzyszyły wystawy „Izrael wczoraj i dziś” oraz „Krajobrazy Izraela”, przygotowane i udostępnione przez Departament Kultury Ambasady Izraela w Warszawie (wydarzenia miały miejsce w Zespole Szkół im.14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim),
– bezpłatna projekcja filmu „W ciemności” (reż. Agnieszka Holland), zorganizowana w Wodzisławskim Centrum Kultury dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu wodzisławskiego,
– przedpremierowy pokaz filmu „Kabaret Śmierci” w reżyserii Andrzeja Celińskiego, który odbył się 19 kwietnia, tj. w dniu 70-tej rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jest to pełnometrażowy, fabularyzowany dokument, który producenci chcą zgłosić do Oscarów 2014,
– konkurs plastyczny i multimedialny, konkurs na recenzję filmu „W ciemności” Agnieszki Holland i konkurs wiedzy dotyczącej tematyki powstania, w których udział wzięło ok. 60 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu wodzisławskiego.

Zorganizowanie przedsięwzięcia było możliwe dzięki wsparciu i zaangażowaniu wielu życzliwych osób, wśród których znaleźli się:
Tadeusz Skatuła – starosta powiatu wodzisławskiego,
Czesław Pieczka – dyrektor Zespołu Szkół Technicznych,
Kinga Kłosińska – członek jury, pracownik Muzeum w Wodzisławiu Śląskim,
Marcin Kopczyński – członek jury, doradca metodyczny PODN,
dr Tomasz Gonet – wykładowca , pracownik Instytutu Pamięci Narodowej,
Edyta Glenc – naczelnik wydziału edukacji starostwa powiatowego,
Maciej Meisel – dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury,
Grzegorz Meisel – propagator kultury żydowskiej w Wodzisławiu Śląskim,
Iwona Miller – konsultant PODN,
Danuta i Tadeusz Bąk – właściciele restauracji „Ostrawa”,
Czesława Dudziak – właścicielka księgarni „XXX-lecia”,