Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Trzy projekty, ten sam cel: pomoc potrzebującym - Powiat Wodzisławski

Trzy projekty, ten sam cel: pomoc potrzebującym

Zakończyły się prace związane z zaadaptowaniem budynku dawnej przychodni przy ul. Wolności 24 w Wodzisławiu Śląskim na potrzeby mieszkań chronionych, a także z jego termomodernizacją. Ruszają natomiast działania, mające na celu aktywizację społeczną osób, które z mieszkań będą korzystać.

Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej mieszkanie chronione to forma pomocy społecznej w postaci lokum mieszkalnego, w którym pod opieką odpowiednich specjalistów podopieczni przygotowują się do prowadzenia samodzielnego życia lub np. opuszczenia placówki zapewniającej całodobową opiekę. Z nowo powstałych w Wodzisławiu Śl. mieszkań chronionych będzie mogło skorzystać w sumie 14 osób: osiem z niepełnosprawnością oraz 6 wychowanków rodzin zastępczych, placówek opiekuńczo- wychowawczych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych czy socjoterapeutycznych.

W ramach prac związanych z adaptacją obiektu gruntownie wyremontowano wszystkie pomieszczenia. Zmodernizowana została instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna. W budynku zainstalowano też windę dla osób niepełnosprawnych oraz zewnętrzną platformę przyschodową. Nowej jakości nabrało też otoczenie wokół dawnego ośrodka zdrowia. Wymieniono ogrodzenie i bramę wjazdową, urządzono tereny zielone, a wokół budynku utworzono dziewięć miejsc postojowych, w tym dwa dla osób z niepełnosprawnością.

Termomodernizacja budynku polegała na ociepleniu ścian zewnętrznych oraz poddasza i wymianie stolarki okiennej poddasza i piwnic, a także modernizacji systemu grzewczego na kotły gazowe i modernizacji instalacji centralnego ogrzewania. Na obiekcie zainstalowana została też instalacja solarna do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, a nad wejściem oraz od północnej strony wymieniono zadaszenie na poliwęglanowe o konstrukcji aluminiowej.

Koszt inwestycji to ok. 1,85 mln zł, z czego ok. 65% tj. prawie 1,2 mln zł, wodzisławskie starostwo i Powiatowy Zakład Zarządzania Nieruchomościami pozyskały z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020.

Dzięki temu obiekt, który przez dłuższy czas nie był użytkowany, nie tylko został zmodernizowany, ale też zyska nową funkcję. A wszystko za sprawą działań miękkich, jakimi będą objęci uczestnicy projektu realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl., a współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny (wartość projektu to 293 tys. zł). Będzie on polegał na aktywizacji społecznej użytkowników mieszkań chronionych: usamodzielnianych wychowanków rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym oraz osób z zaburzeniami psychicznymi.

W ramach wsparcia uczestnicy zostaną objęci m.in. pracą socjalną oraz poradnictwem psychologicznym, prawnym, treningami praktycznych umiejętności życiowych i interpersonalnych oraz innymi działaniami. Wszystko to ma doprowadzić do wypracowania większej samodzielności życiowej i przystosowania do funkcjonowania w otwartym społeczeństwie, kształtowania wrażliwości na potrzeby innych, gotowości niesienia pomocy oraz umiejętności współpracy i współdziałania w grupie.

Na koniec dobra informacja. Rekrutacja osób zainteresowanych udziałem w przedsięwzięciu (niepełnosprawnych i usamodzielnianych) prowadzona jest do końca roku w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. Wprawdzie pierwszeństwo do kwalifikacji mają podopieczni WTZ Wodzisław Śl., WTZ Gorzyce, Ośrodek Wsparcia w Połomii, Ośrodek Wsparcia „Perła”, ZAZ w Wodzisławiu Śl., ale są jeszcze wolne miejsca.

Dokumenty rekrutacyjne dostępne są w siedzibie PCPR w Wodzisławiu Śl. przy ul. Wałowej 30 oraz na stronie www.pcpr-wodzislaw.pl Więcej informacji udziela p. Alina Malina nr tel. 32 4547106 wew. 43.