Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Masz orzeczenie o niepełnosprawności? Możesz mieć asystenta - Powiat Wodzisławski

Masz orzeczenie o niepełnosprawności? Możesz mieć asystenta

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim przystąpiło do realizacji programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022 realizowanego w ramach Funduszu Solidarnościowego.

osoba na wózku inwalidzkim

Adresaci Programu:

Program dedykowany jest osobom niepełnosprawnym posiadającym orzeczenie:

1. o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  2. o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
    albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionych oraz dzieciom do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łączne ze wskazaniami punktu 7 i 8  konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Usługi asystenckie są przyznawane w wymiarze:

1. maksymalnie 70 godzin w miesiącu dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną,
  2. maksymalnie 60 godzin w miesiącu dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności,
  3. maksymalnie 30 godzin w miesiącu dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łączne ze wskazaniami punktu 7 i 8  konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Uczestnik nie ponosi odpłatności za usługi świadczone w ramach Programu.

Osoby z niepełnosprawnością będą miały możliwość skorzystania z pomocy asystenta m.in. przy:

1. wykonywaniu czynności dnia codziennego dla uczestnika Programu;
  2. wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem Programu w wybrane przez uczestnika miejsca;
  3. załatwianiu spraw urzędowych;
  4. korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy);
  5. zaprowadzaniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej lub przyprowadzaniu ich z niej.

Usługa asystenta będzie realizowana przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Niezbędne dokumenty:

1. karta zgłoszenia do Programu,
  2. klauzula informacyjna w ramach Programu,
  3. klauzula informacyjna RODO w ramach Programu,
  4. kserokopia aktualnego orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia równoważnego do wyżej wymienionych lub w przypadku dzieci do 16 roku życia orzeczenie o niepełnosprawności łączne ze wskazaniami punktu 7 i 8 konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
  5. pisemne oświadczenie osoby niepełnosprawnej, że wskazany przez nią asystent jest przygotowany do realizacji wobec niej usług asystencji osobistej,
  6. pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością (w przypadku dzieci do 16 roku życia).

Dokumenty można składać w kancelarii Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim (pokój nr 11), ul. Wałowa 30, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.30-15.00, drogą mailową na adres: pcpr_wodz@poczta.onet.pl lub Elektroniczna Skrzynka Podawcza platformy E-PUAP: /pcpr_wodz/skrytka

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod nr tel. (32) 455 14 30 , (32) 454 71 06  wew. 38. Osoby upoważnione do kontaktu: Jolanta Podleśny, Izabela Mitko.

Nabór do programu  „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022 prowadzony jest od 18 lutego 2022 roku do 28 lutego 2022 r.

O zakwalifikowaniu do Programu decyduje kolejność zgłoszeń!