Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Trwa nabór wniosków w ramach programu „Opieka wytchnieniowa” - Powiat Wodzisławski

Trwa nabór wniosków w ramach programu „Opieka wytchnieniowa”

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim przystąpiło do realizacji programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022 realizowanego w ramach Funduszu Solidarnościowego.

PCPR opieka wytchnieniowa

Adresaci Programu:

Program dedykowany jest osobom niepełnosprawnym posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionego.

Pierwszeństwo korzystania z usług mają członkowie rodzin lub opiekunowie faktyczni sprawujący na co dzień opiekę nad osobami z niepełnosprawnością, które:

1. posiadają niepełnosprawność sprzężoną/ złożoną (przez co rozumie się posiadanie orzeczenia ze wskazaniem co najmniej 2 przyczyn niepełnosprawności);
  2. wymagającymi wysokiego poziomu wsparcia (osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności),
  3. stale przebywają w domu, tj. nie korzystają z ośrodka wsparcia lub placówek pobytu całodobowego, np. ośrodka szkolno–wychowawczego czy internatu.

Usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej przyznawane są w wymiarze 240 godzin w całym okresie trwania Programu (tj. od marca do grudnia 2022 r.)

Usługa opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej będzie świadczona w godzinach od 6.00 do 22.00 przez 7 dni w tygodniu.

O zakwalifikowaniu do programu będzie decydowała:

1. ocena ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu oraz zakres niezbędnego wsparcia,
  2. stan zdrowia- liczba punktów w skali FIM – Karta pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny – Skali FIM nie jest dokumentem obowiązkowym, jednak w przypadku dużej liczby zgłoszeń uczestnicy Programu posiadający tę Kartę będą mieć zapewniony dostęp do usługi opieki wytchnieniowej w pierwszej kolejności (wynik od 18 do 75 punktów),
  3. kolejność zgłoszeń.

Niezbędne dokumenty:

1. karta zgłoszenia do Programu,
  2. klauzula informacyjna w ramach Programu,
  3. klauzula informacyjna RODO w ramach Programu,
  4. kserokopia aktualnego orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia równoważnego do wyżej wymienionego,
  5. kartę pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny – Skala FIM – kartę uzupełnia lekarz rodzinny/ lekarz rehabilitacji medycznej/ fizjoterapeuta/ pielęgniarka.

Dokumenty można składać w kancelarii Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim (pokój nr 11), ul. Wałowa 30, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.30-15.00, drogą mailową na adres: pcpr_wodz@poczta.onet.pl lub Elektroniczna Skrzynka Podawcza platformy E-PUAP: /pcpr_wodz/skrytka
W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod nr tel. (32) 455 14 30, (32) 454 71 06  wew. 38. Osoby upoważnione do kontaktu: Jolanta Podleśny Izabela Mitko.

Nabór do programu  „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022 prowadzony jest
od 18 lutego 2022 roku do 28 lutego 2022 r.

Dokumenty wraz z załącznikami: