Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski To był dzień dla seniorów - Powiat Wodzisławski

To był dzień dla seniorów

W ramach programu aktywizacji seniorów Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu Śl. wspólnie z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Wodzisławiu Śl. zorganizował wczoraj Dzień Aktywnego Seniora. Były prelekcje i prezentacja ofert pracy.

Dzień Aktywnego Seniora

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Wodzisławiu Śląskim od maja działa Strefa Aktywnego Seniora. Usługa adresowana jest do emerytów, rencistów oraz innych osób, które z racji wieku lub pobieranych świadczeń pozostają bierne zawodowo. Rejestracja i aktywizacja odbywa się kompleksowo w ramach tzw. jednego okienka i obejmuje m.in. wsparcie doradcy zawodowego, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, pomoc w przygotowaniu profesjonalnego cv, przedstawienie ofert pracy i kontakt z pracodawcami, a także indywidualne informacje zawodowe i porady.

Wczoraj z kolei wodzisławski urząd pracy dla seniorów zorganizował w murach Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śl. Dzień Aktywnego Seniora. W spotkaniu wzięło udział ponad 40 osób. Otworzyła go Anna Słotwińska – Plewka, dyrektor urzędu pracy.  Z seniorami spotkał się również starosta Leszek Bizoń, który podziękował dyrekcji urzędu pracy za podejmowanie nowych inicjatyw i życzył wszystkim uczestnikom spotkania, aby wynieśli niego jak najwięcej korzyści i pozytywnych informacji.

Jako pierwszy wystąpił Powiatowy Rzecznik Konsumentów Dariusz Kalemba. Jego prezentacja pt. „Seniorze nie daj się oszukać” dotyczyła m.in. sposobów i form zawierania umów, prawa odstąpienia od umowy, sprzedaży bezpośredniej oraz na odległość, a także składania reklamacji. Następnie o współczesnych zagrożeniach na jakie narażony są osoby starsze, metodach działania oszustów oraz sposobach postępowania, aby nie stać się ich ofiarami mówiła przedstawicielka Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śl. Trzecia prezentacja „Zdrowy Senior – czyli wszystko o zdrowym stylu życia” poprowadziła pani dietetyk. Mówiła o chorobach cywilizacyjnych oraz o diecie w kontekście długotrwałej inwestycji w siebie.

Program spotkania obejmował też prezentację ofert pracy z terenu powiatu wodzisławskiego. Osoby, które nadal chcą pozostać aktywni zawodowo mogły zapoznać się z około 40 ofertami pracy. Powiatowy Urząd Pracy dysponuje m.in. ofertami pracy na stanowiska: stróż, kucharz, pomoc kuchenna, ładowacz, sortowacz, konserwator terenów zieleni, pomocnik budowlany, pracownik gospodarczy, kierowca, sprzedawca, osoba do wykładania towaru, kelner, osoba do sprzątania, magazynier, pomocnik serwisanta, ślusarz – utrzymanie ruchu maszyn i urządzeń górniczych, pomoc księgowej.

W Dniu Aktywnego Seniora wzięło udział również Stowarzyszenie „DOGMA” z siedzibą w Katowicach, które prowadzi punkty nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie naszego powiatu oraz przedstawiciele Inspektoratu ZUS w Wodzisławiu Śląskim.