Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Szpitalna Izba Pamięci "pod rządami" Towarzystwa Miłośników Rydułtów - Powiat Wodzisławski

Szpitalna Izba Pamięci „pod rządami” Towarzystwa Miłośników Rydułtów

Dzięki współpracy Zarządu Powiatu Wodzisławskiego, dyrekcji Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl., a także Towarzystwa Miłośników Rydułtów Izba Pamięci Szpitala w Rydułtowach zmieniła swoją lokalizację i gospodarza. Od teraz mieści się w budynku portierni szpitala przy ul. Plebiscytowej 47, a zawiaduje nią TMR.

szpitalna izba pamięci w Rydułtowach podziękowania od Krystyny Kuczery dla TMR

Wczoraj w nowej lokalizacji Izby odbyło się robocze spotkanie wszystkich osób zaangażowanych w przedsięwzięcie, m.in. członkiń zarządu powiatu Krystyny Kuczery i Kornelii Newy, szefa PPZOZ Krzysztofa Kowalika oraz kierownictwa TMR z prezesem Henrykiem Machnikiem na czele. Przedstawicielki władz powiatu podkreślały satysfakcję z tego, że w Izbę Pamięci udało się tchnąć nowe życie i nowego ducha. Dzięki zmianie jej ekspozycji ma się ona stać bardziej dostępna dla zainteresowanych mieszkańców, w szczególności młodzieży, która będzie mogła na własne oczy zobaczyć, jak w ciągu minionych stu lat zmieniały się warunki sprzętowe i techniczne funkcjonowania rydułtowskiego szpitala.

To jednak tylko jeden z elementów większego planu zagospodarowania obiektów szpitalnych w Rydułtowach. Krystyna Kuczera ujawniła plan utworzenia w tym miejscu m.in. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. Celem jest uzupełnienie systemu wsparcia dorosłych osób z niepełnosprawnościami poprzez stworzenie dodatkowej usługi w postaci zapewnienia im możliwości zamieszkiwania (w formie pobytu dziennego lub całodobowego). Osoby, do których oferowana będzie oferta Centrum, obok różnorodnego wsparcia (w tym w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegania wtórnym powikłaniom, stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej, a także rozwoju kompetencji poznawczych oraz społecznych), będą miały zapewnioną możliwość niezależnego i samodzielnego, a przede wszystkim godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb i możliwości. Placówka łączyłaby więc funkcje opieki zdrowotnej z usługami socjalnymi.

W powiecie myśli się również o wykorzystaniu dawnego zaplecza gospodarczego szpitala (dawna kuchnia i inne obiekty) oraz terenów z tyłu budynków (tzw. park) na rzecz społeczności Rydułtów i całego powiatu. Przypomnijmy też, że obecnie w szpitalu realizowany jest unijny projekt poprawy efektywności energetycznej obiektów wykorzystywanych dla celów medycznych (więcej o projekcie pisaliśmy TUTAJ-link).

Bardzo dziękuję władzom powiatu i dyrekcji PPZOZ za to, że chyba jak nikt dotąd są życzliwi dla szpitala w Rydułtowach. Wiem, że plany są ambitne (…) Wszystkim tym, którzy mówią o ryzyku likwidacji naszego szpitala i że połączenie było błędem przypomnę, że jeden z polityków z naszego regionu, były wiceminister zdrowia, tworząc tzw. sieć szpitali, już dawno nie widział w niej miejsca dla Rydułtów. Połączenie było więc jedynym wyjściem, jedynym ratunkiem. Teraz trzeba myśleć o tym, aby to miejsce odbudować na miarę nowych warunków i nowej rzeczywistości. Myślę, że wspólnymi siłami zmienimy te negatywne opinie o naszym szpitalu – powiedział Henryk Machnik.

Prezes TMR nie ukrywał zadowolenia z przejęcia Izby, która docelowo ma się stać miejscem popularyzacji historii miasta, nie tylko tej związanej ze szpitalem. Zapowiedział też, że już niedługo w budynku zostanie przeprowadzony częściowy remont, który pozwoli na lepsze wyeksponowanie wystawy. Korzystając z okazji, wspólnie z kolegami z Towarzystwa Miłośników Rydułtów tworzącymi grupę „Klika Machnika”, dał też krótki popis umiejętności wokalnych, zachęcając w ten sposób do udziału w organizowanych cyklicznie na terenie miasta koncertów muzyki ze wspólnym śpiewaniem. Najbliższy już w drugiej połowie lipca. Więcej informacji na stronie Towarzystwa: http://www.tmrrydultowy.pl/

Więcej o Izbie Pamięci: https://www.youtube.com/watch?v=-FN_-ooKv58

Jak zatem zmieniały się warunki techniczne i sprzętowe realizacji usług medycznych w szpitalu w Rydułtowach w ciągu minionego wieku? Zachęcamy do obejrzenia galerii. Co ciekawe, wiele eksponatów, mimo obecnej małej wartości użytkowej, jest do dzisiaj sprawnych: