POWIAT WODZISŁAWSKI oficjalny serwis internetowy

 
Strona startowa Aktualności i wydarzenia, Galeria zdjęć

Świętowali Dzień Górnika

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śl. oraz Zespołu Szkół Pondgimnazjalnych w Radlinie, jak co roku uroczyście obchodzili Dzień Górnika. Podczas okolicznościowej akademii w każdej z tych szkół, uczniowie klas pierwszych odebrali gwarancje pracy, które zapewniają im przyjęcie do pracy w jednej z kopalń Kompanii Węglowej tuż po ukończeniu szkoły.

– Kopalniane szyby, wpisane w górnośląski krajobraz , są wyrazem „ducha” tej ziemi. Nadal też górnictwo odgrywa – i bez względu na to, co się mówi, jeszcze będzie długo odgrywać – poważną rolę w naszym życiu i zasługuje na miano strategicznej gałęzi polskiej gospodarki. Zasoby węgla i przemysł wydobywczy to nasz atut, nasza siła, która niegdyś była źródłem ogromnego cywilizacyjnego skoku, jaki dokonał się na Górnym Śląsku. Cieszę się, że także obecnie górnictwo jest źródłem perspektyw rozwoju. Moja radość jest tym większa, że kluczem do tego potencjalnego sukcesu jest młodzież kształcąca się w zawodach górniczych w takich szkołach jak te –  podkreślił Starosta Tadeusz Skatuła.

Podczas tegorocznych uroczystości barbórkowych gwarancje pracy odebrało 155 uczniów
w ZSZ w Wodzisławiu Śl. i 74 w ZSP w Radlinie. Z tego powodu Starosta złożył obecnym  przedstawicielom Kompanii Węglowej S. A. – KWK Chwałowice, KWK Jankowice, KWK Marcel i KWK Rydułtowy – Anna podziękowania za to, że stale uczestniczą w życiu szkoły, wspierając ją, a młodzieży oferując gwarancje zatrudnienia.

Zgodnie z tradycjami górniczymi obchodom towarzyszyła też ceremonia pasowania uczniów na adeptów fachu górniczego, połączona z tradycyjnym „skokiem przez skórę”.

Pierwsze porozumienie dotyczące zatrudniania absolwentów szkół górniczych w kopalniach władze Powiatu Wodzisławskiego podpisały z Kompanią Węglową we wrześniu 2004 roku. Każdy uczeń, który ukończy szkołę i przejdzie pozytywnie badania lekarskie, znajdzie pracę w kopalniach Kompanii Węglowej.