Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Święto w Warsztatach Terapii Zajęciowej - Powiat Wodzisławski

Święto w Warsztatach Terapii Zajęciowej

13 maja to szczególny dzień w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Wodzisławiu Śl. Szczególny dlatego, że miejscu temu patronują św. Hiacynta i Franciszek dzieci z Fatimy, którym 13 maja 1917 r. podczas modlitwy objawiła się Matka Boża. Dzień ten stał się więc okazją do wspólnego świętowania. W uroczystościach zorganizowanych w siedzibie Warsztatu udział wzięli przedstawiciele władz powiatu, dyrektorzy i kierownicy powiatowych placówek pomocy społecznej, dyrektorzy placówek Caritas z terenu całej archidiecezji, a także pracownicy i uczestnicy warsztatu.

Tegoroczne świętowanie rozpoczęła msza św., której przewodniczył  ks. prałat Bogusław Płonka w koncelebrze z ks. Józefem – kapelanem ośrodka Caritas w Knurowie. Wyjątkowo uroczysta była oprawa mszy, gdyż przy ołtarzu asystowali ministranci (osoby niepełnosprawne)z knurowskiego Caritas. Pod koniec mszy w imieniu władz powiatu głos zabrał Damian Majcherek, który podkreślił potrzebę istnienia takich miejsc i wyraził podziw dla uczestników i ich codziennych zmagań w pracy nad sobą. Dalsza część uroczystości odbyła się przy wspólnym stole, na który wszelkiego rodzaju przysmaki przygotowali uczestnicy i pracownicy Warsztatu.

WTZ Św. Hiacynta i Franciszek prowadzi działania z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej dla osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mające na celu jak najlepsze usamodzielnienie uczestników by poprawić ich jakość dorosłego życia. Dla każdego uczestnika tworzony jest indywidualny program rehabilitacji określający jego predyspozycje i kierunki rozwoju. Rehabilitacja społeczna prowadzona jest w formie różnego rodzaju spotkań i wyjazdów na wycieczki czy kolonie usamodzielniające.