Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Studium Prawa Europejskiego oraz Instytut Europejski zapraszają na kurs - Powiat Wodzisławski

Studium Prawa Europejskiego oraz Instytut Europejski zapraszają na kurs

Kierownik Projektu z Funduszy Europejskich

który odbędzie się od 15.02.2010 r. do 30.06.2010 r.
Zapisy na kurs przyjmowane są do 10 lutego 2010 r.

Tematyka kursu:
I. Polityka rozwojowa UE
1. Polityka regionalna, polityka spójności.
* Fundusze Strukturalne.
* Fundusz spójności.
2. Systemy programowania i wdrażania funduszy strukturalnych 2004-2006. Narodowy plan rozwoju. Programy operacyjne i ich uzupełnienia. Regionalne i sektorowe strategie rozwoju.
* Inicjatywy wspólnotowe.
* Projekty uzupełniające.
* Instytucje zaangażowane w proces wdrażania funduszy strukturalnych w Polsce.
3. Programy Wspólnotowe.

II. Fundusze Europejskie 2007 – 2013 UE
1. Nowa Polityka Finansowa 2007-2013.
2. Programy Operacyjne i ich uzupełnienia – cele priorytety, instrumenty wsparcia, sposób wyboru projektów, odmienność w zarządzaniu poszczególnymi programami (Sektorowe i regionalne) w latach 2007-2013.
3. Mechanizm finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweski Mechanizm Finansowy.
4. Zagadnienia pomocy publicznej:
* Podstawy prawne i obowiązki Państw członkowskich w zakresie pomocy publicznej.
* Monitorowanie pomocy i obowiązki beneficjenta oraz instytucji udzielających wsparcia.
* Pomoc nieprawna oraz niezależnie wypłacona.
* Windykacja pomocy nienależnie wypłaconej – obowiązki instytucji udzielających wsparcia i beneficjenta.

III. Charakterystyka projektu jako przedsięwzięcia organizacyjnego
1. Cele i typy projektów.
2. Czynności koordynacyjne i kierownicze w ramach projektu oraz warunki efektywnego zarządzania projektami.

IV. Aplikacja o przyznanie dotacji dla projektów – studium przypadku, wybór programu operacyjnego – przygotowanie harmonogramu rzeczowego – finansowego i wniosku o dofinansowanie
1. Wymogi formalne
2. Dokumentacja projektowa
3. Kryteria oceny merytorycznej

V. Zarządzanie projektem – zadania Kierownika projektu. Wymogi wynikające z umowy o przyznanie dotacji w ramach poszczególnych programów operacyjnych. Analiza umowy o dofinansowanie.
1. Wnioski o płatność (zaliczka, okresowa, końcowa) składane przez beneficjenta.
2. Modyfikacje wniosku – granice modyfikacji metody postępowania w sytuacji zmian w projekcie.
3. Sprawozdawczość – terminy, rodzaje raportów.
4. Promocja i informacja w ramach projektu.
5. Zakupy w ramach projektu i obowiązki Kierownika projektu w tym zakresie.
6. Omówienie i analiza najczęściej pojawiających się błędów.

VI. Kwalifikowanie wydatków w ramach Funduszy Strukturalnych i Funduszu Spójności
1. Początek i koniec okresu kwalifikowania wydatków w odniesieniu do programu i projektu.
2. Zasady kwalifikowania wydatków funduszy strukturalnych z różnicami dotyczącymi poszczególnych programów (Rozporządzenie Komisji 448/2004).
3. Wykładnie dotyczące stosowania rozporządzenia w odniesieniu do poszczególnych programów operacyjnych.
4. Podsumowanie – różnice pomiędzy wydatkami kwalifikowanymi funduszu spójności i funduszy strukturalnych.

VII. Metodyka zarządzania projektami. Umiejętności i kompetencje Kierownika projektu
1. Dobór członków zespołu.
2. Szkolenie i doskonalenie pracowników.
3. Motywowanie do efektywnej pracy grupowej.
4. Metody grupowego rozwiązywania problemów.

VIII. Odpowiedzialność cywilna i karna Kierownika projektu za nieprawidłowości powstałe w trakcie realizacji projektu

IX. Audyt wewnętrzny i koordynacja kontroli finansowej w jednostkach realizujących projekty UE (w kontekście zmian ustawy o finansach publicznych)
1. System audytu w ramach Funduszy Strukturalnych.
2. Rola komórek audytu wewnętrznego oraz audytora wewnętrznego w korzystaniu z funduszy strukturalnych i pomocowych i jego relacje z Kierownikiem projektu.
3. Realizacja projektu unijnego, a wymagania UE wobec audytu wewnętrznego.

X. Specyfika realizacji projektów finansowanych w ramach PO – Innowacyjna Gospodarka (temat fakultatywny)
Organizacja kursu
* Organizatorem kursu jest Studium Prawa Europejskiego przy Instytucie Europejskim w Warszawie, ul. Prosta 2/14.
* Kurs prowadzony będzie w systemie korespondencyjno – zaocznym, z wykorzystaniem metody e-learning.
* Zaliczenie przez uczestników poszczególnych tematów objętych programem kursu dokonywane jest poprzez sprawdziany testowe.
* Opłatę w kwocie 1.460 złotych uczestnicy wnoszą na konto tj. Instytutu Europejskiego wraz ze zgłoszeniem udziału w kursie.
* Absolwenci kursu otrzymają zaświadczenia o jego ukończeniu w terminie do 14 dni od daty zakończenia kursu, w formie przewidzianej rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej.
* W ramach kursu odbędą się dwa seminaria w Warszawie. Udział w nich nie będzie obowiązkowy, a wszyscy kursanci otrzymają ich zapis na płytach CD. Szczegółowy program fakultatywnych seminariów podany zostanie uczestnikom w drugiej połowie lutego 2010 r.
* Terminy konsultacji podawane będą na stronie internetowej Studium Prawa Europejskiego (www.spe.edu.pl) sukcesywnie przez okres trwania kursu.
* W drugiej dekadzie lutego 2010 r. uczestnicy otrzymają komunikat organizacyjny wraz  z instrukcją logowania na portalu interaktywnym kursu, pobierania materiałów szkoleniowych oraz przesyłania testów.
* Termin zgłoszenia udziału w szkoleniu Kierownik Projektu z Funduszy Europejskich upływa 10 lutego 2010 r.