Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Strażacy z Wodzisławia Śląskiego wicemistrzami Śląska w futsalu! - Powiat Wodzisławski

Strażacy z Wodzisławia Śląskiego wicemistrzami Śląska w futsalu!

Drużyna Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl. nie zdołała obronić tytułu najlepszej drużyny strażackiej w futsalu w regionie i w finale XXIII Mistrzostw Śląska Strażaków Państwowej Straży Pożarnej o Puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP musiała uznać wyższość reprezentacji Komendy Miejskiej PSP w Gliwicach.

W miniony czwartek i piątek w powiecie wodzisławskim odbywały się XXIII Mistrzostw Śląska Strażaków Państwowej Straży Pożarnej w futsalu o Puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, które zorganizowały wspólnie: komendy straży z Katowic (wojewódzka) i Wodzisławia Śl. (powiatowa), Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl., Urząd Gminy w Lubomi oraz MKP Odra-Centrum Wodzisław Śląski. Była to pierwsza tego rodzaju impreza zorganizowana w powiecie wodzisławskim.

W turnieju wzięło udział aż 21 strażackich drużyn z terenu całego województwa śląskiego. Z tego powodu zorganizowano je równocześnie w dwóch miejscach: hali sportowej w Syryni oraz hali sportowej w Lubomi, a rozgrywki zaplanowano na dwa dni. Pierwszego dnia drużyny zostały podzielone na cztery grupy i systemem „każdy z każdym” aż do godzin popołudniowych walczyły o awans do dalszego etapu mistrzostw. Z grupy A udało się to reprezentacjom komend miejskich PSP w Rybniku oraz w Jaworznie. Z grupy B awansowała drużyna gospodarzy turnieju, czyli KP PSP w Wodzisławiu Śl. i Komendy Miejskiej w Chorzowie. Spośród drużyn grających na hali w Syryni do ćwierćfinału przeszły jeszcze reprezentacje komend z Gliwic, Bielska-Białej, Żywca oraz Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie.

W pierwszym ćwierćfinale strażacy z Rybnika pokonali kolegów z Chorzowa 2:0. W kolejnych, drużyna z Bielska-Białej musiała uznać wyższość reprezentacji Gliwic (0:1), Jaworzno przegrało z Wodzisławiem Śląskim 0:3, a Żywiec pokonał CS Częstochowa 2:1. W półfinałach gliwiczanie okazali się lepsi od rybniczan, pokonując ich 2:0, a wodzisławianie zwyciężyli drużynę z Żywca 2:1.

W finale spotkali się więc strażacy z Wodzisławia Śl. i z Gliwic. Najpierw jednak rozegrano mecz o 7. miejsce, które zajęła reprezentacja z Jaworzna, zwyciężając 3:2 drużynę z Chorzowa. W meczu o 5. miejsce CS Częstochowa okazała się lepsza od strażaków z Bielska-Białej, wygrywając mecz 4:1. Takim samym wynikiem zakończyła się rywalizacja drużyn z Rybnika i Żywca, co spowodowało, że  strażacy z Beskidów znaleźli się na czwartym miejscu końcowej klasyfikacji imprezy.

Mecz finałowy, podobnie jak całe zawody, okazał się bardzo zacięty i emocjonujący. Spotkały się w nim bowiem dwie najlepsze drużyny mistrzostw. Dodatkowo wodzisławianie, grając u siebie, bronili mistrzowskiego tytułu. Pierwsza połowa nie przyniosła rozstrzygnięcia. W drugiej jednak gliwiczanie okazali się lepsi, zdobywając w przeciągu kilku minut dwie bramki. Wprawdzie dwie minuty przed końcem spotkania strażacy z Wodzisławia Śl. zdobyli kontaktowego gola, ale na wyrównanie zabrakło już czasu i to reprezentacja Komendy Miejskiej PSP w Gliwic wyjechała z Lubomi z mistrzowskim tytułem, zwyciężywszy wodzisławian 2:1.

Najlepszym zawodnikiem Mistrzostw wybrano Zbigniewa Mirgę z KM PSP w Gliwicach. Tytuł najlepszego strzelca uzyskał Wojciech Kołek z KM PSP w Bielsku-Białej, a najlepszego bramkarza – Łukasz Groszak z KM PSP w Gliwicach. Dodatkowo wodzisławianie zgotowali miłe pożegnanie swojemu kierownikowi drużyny Piotrowi Brachmańskiemu, który zapowiedział, iż są to jego ostatnie zawody sportowe w barwach wodzisławskiej komendy.

Mistrzostwa stały na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym, co zgodnie podkreślali wszyscy uczestnicy. Mimo rozgrywania zawodów w dwóch miejscach, na bieżąco można było śledzić wyniki rywalizacji na stronie wodzisławskiej straży. Nad prawidłowym przebiegiem Mistrzostw czuwali z kolei profesjonalni sędziowie, występujący na co dzień w ekstraklasie futsalu. Nie zapomniano również o poczęstunku dla zawodników oraz o wartościowych nagrodach. Najlepsze drużyny otrzymały puchary oraz zestawy strojów sportowych oraz piłki do futsalu. Zapewniono również nagrody indywidualne dla najlepszego strzelca, najlepszego bramkarza oraz najlepszego zawodnika turnieju. Ten ostatni dodatkowo otrzymał ufundowany przez prywatnego sponsora pobyt w zakopiańskim hotelu „Tatra”. Dekoracji zwycięzców oraz wręczenia nagród dokonał wodzisławski starosta Tadeusz Skatuła, który objął wydarzenie swoim patronatem, wójt Lubomi Czesław Burek, naczelnik wydziału szkolenia i sportu KW PSP w Katowicach st. bryg. Bogdan Bonczek oraz Komendant Powiatowy PSP w Wodzisławiu Śl. st. kpt. Marek Misiura. Same zawody nie odbyłyby się gdyby nie sztab ludzi zatrudnionych w wodzisławskiej straży pożarnej, których pracę koordynował dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Rydułtowach kpt. Krzysztof Ograbek.

Reprezentacja KP PSP w Wodzisławiu Śl. podczas XXIII Mistrzostw Śląska Strażaków Państwowej Straży Pożarnej o Puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP wystąpiła w składzie: kierownik drużyny – Piotr Brachmański, bramkarz – Adam Burek, zawodnicy: Adam Jachimowicz, Robert Żbikowski, Tomasz Starowicz, Wojciech Dzierżęga, Jacek Bażan, Tomek Kamczyk, Rafał Obara, Krzysztof Masarczyk, Dariusz Oleksiak.

GALERIA ZDJĘĆ Z MECZU FINAŁOWEGO na naszym facebooku.