Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Strażacy świętowali na wodzisławskim Rynku. Były awanse, odznaczenia oraz podsumowanie roku - Powiat Wodzisławski

27 maja Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim obchodziła Dzień Strażaka. W uroczystościach na Rynku w Wodzisławiu Śląskim wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, w tym Starosta Leszek Bizoń i Przewodniczący Rady Powiatu Adam Krzyżak, a także reprezentanci instytucji na co dzień współpracujących ze strażą.

Dzień Strażaka

W samo południe w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odprawiona została Msza Święta w intencji funkcjonariuszy, pracowników oraz emerytów KP PSP Wodzisław Śląski. Po niej z udziałem Wodzisławskiej Orkiestry Rozrywkowej nastąpił przemarsz na wodzisławski Rynek, gdzie odbył się uroczysty apel, w czasie którego podsumowano miniony rok oraz wręczono odznaczenia, wyróżnienia i awanse na wyższe stopnie służbowe.

Ubiegły, 2018 rok, okazał się dla strażaków powiatu wodzisławskiego trudny i pracowity. – W czasie pełnienia służby strażacy interweniowali 1962 razy. W historii powiatu wodzisławskiego był to rok rekordowy pod względem ilości interwencji – powiedział mł. bryg. Marek Misiura, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim.

Jednocześnie podkreślił, że miniony rok był także bardzo dobrym czasem dla ochrony przeciwpożarowej powiatu wodzisławskiego. – Zwiększony został potencjał ochrony jednostek przeciwpożarowych. Zakupiono nowe, średnie samochody ratowniczo-gaśnicze, które trafiły do OSP Olza, Gorzyce i Głożyny oraz sprzęt ratowniczy. Zakupy te były realizowane z udziałem środków samorządowych, Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Unii Europejskiej, Funduszu Sprawiedliwości oraz budżetu państwa. W sumie zaangażowanych zostało ponad 3 mln 220 tys. złotych.

Także rok 2019 będzie czasem kontynuowania procesu zwiększania potencjału ratowniczego jednostek przeciwpożarowych. – W najbliższych miesiącach zostaną zakupione kolejne samochody. Jeden specjalny dla OSP w Pszowie oraz trzy samochody ratowniczo gaśnicze dla OSP Biertułtowy, OSP Połomia oraz OSP Turza Śląska – mówił komendant.  W 2019 roku ma też zostać zrealizowana termomodernizacja komendy PSP w Wodzisławiu Śl.

Za trudną  i odpowiedzialną służbę podziękowania w imieniu własnym i władz Powiatu Wodzisławskiego zarówno czynnym strażakom, jak i weteranom pożarnictwa oraz pracownikom cywilnym Komendy złożył Starosta Leszek Bizoń. – Dzięki Wam, mimo wzrastających statystyk Waszych interwencji, my mieszkańcy tej ziemi, tego Powiatu, czujemy się bezpieczni. Choć co roku podkreślmy Wasze bohaterstwo i naszą wdzięczność to pozwólcie, że zrobimy to również dzisiaj, bo o dobrych przykładach trzeba mówić stale, a właściwe postawy należy promować przy każdej sposobności – podkreślił starosta.

Uroczystości były także okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień dla strażaków, jak również nadania ratownikom miejscowej komendy wyższych stopni służbowych.

Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP przyznało Brązowy Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” st. asp. Danielowi Proszkowi.

Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP nadało odznaki „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej powiatu wodzisławskiego”. Otrzymali je:

1. Bryg. Wojciech Piechaczek
  2. St. asp. Czesław Honisz
  3. Mł. ogn. Adam Szetlak
  4. Mł. ogn. Mateusz Kaczmarek

Awans do stopnia brygadiera otrzymali:

1. Mł. brygadier Rafał Adamczyk
  2. Mł. brygadier Damian Krawczyk
  3. Mł. brygadier Grzegorz Kołoczek
  4. Mł. brygadier Michał Sikora

Awans do stopnia mł. brygadiera otrzymał:

1. kpt Daniel Lebioda

Awans do stopnia starszego kapitana otrzymali:

1. Kapitan Tomasz Brański
  2. Kapitan Krzysztof Kołodziej
  3. Kapitan Piotr Markiewicz
  4. Kapitan Krzysztof Ograbek
  5. Kapitan Łukasz Przybyła

Awans do stopnia kapitana otrzymał

1. Mł. kapitan Marek Walczak

Awans do stopnia aspiranta sztabowego otrzymali:

1. asp. Andrzej Nowak
  2. asp. Adam Burek

Awans do stopnia aspiranta otrzymał:

1. Mł. asp. Arnold Burek

Awans do stopnia ogniomistrza otrzymali:

1. Mł. ogn. Damian Kamczyk
  2. Mł. ogn Tomasz Cykowski
  3. Mł. ogn Józef Kwaśnica

Awans do stopnia młodszego ogniomistrza otrzymali:

1. sekc. Piotr Nowak
  2. sekc Robert Mrozek
  3. sekc Jacek Śliwa
  4. sekc Karol Rozy
  5. sekc Sławomir Płaczek

Awans do stopnia starszego sekcyjnego otrzymali:

1. Norbert Kolonko
  2. Dawid Kamiński
  3. Marek Jęczmionka
  4. Ireneusz Oślizło

Awans do stopnia starszego strażaka otrzymał:

1. Strażak Rafał Prusowski

Zobaczcie fotorelację z tego wydarzenia.