Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Sprawdź, w jakim zawodzie najłatwiej będzie znaleźć pracę - Powiat Wodzisławski

Sprawdź, w jakim zawodzie najłatwiej będzie znaleźć pracę

„Barometr zawodów” to opracowane przez ekspertów jednoroczne prognozy zapotrzebowania na zawody poszukiwane na rynku pracy. Dzięki udziałowi pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl. w tym projekcie, właśnie poznaliśmy przywidywania na najbliższy rok dla powiatu wodzisławskiego.

Barometr zawodów to krótkookresowa, jednoroczna prognoza zapotrzebowania na zawody, tworzona dla każdego powiatu przez ekspertów, którzy posiadają wiedzę na temat lokalnego rynku pracy. Swoje informacje konfrontują oni z wiedzą pracowników urzędów pracy ze spotkań z pracodawcami, prywatnymi agencjami zatrudnienia itp. W efekcie powstał „barometr zawodów”, czyli zestawienie zawodów sklasyfikowanych w trzech grupach: „deficyt” – grupa zawodów, na które będzie zapotrzebowanie na danym rynku pracy; „równowaga” – zawody, dla których liczba ofert będzie zrównoważona z liczbą poszukujących pracy; „nadwyżka” – profesje, w których ze względu na niekorzystny stosunek liczby ofert do poszukujących zatrudnienia najtrudniej będzie w najbliższym czasie o pracę.

Z prognozy zapotrzebowania na pracowników w 2016 roku wynika, że wśród zawodów deficytowych w naszym powiecie znajdą się m.in. takie jak: graficy komputerowi, agenci ubezpieczeniowi, diagności samochodowi, farmaceuci, fotografowie, fryzjerzy, kierowcy autobusów, kierownicy budowy, murarze, koordynatorzy projektów unijnych, pielęgniarki, nauczyciele przedmiotów zawodowych, doradcy finansowi i inwestycyjni.

Zgodnie z przewidywaniami równowaga będzie dotyczyć lekarzy, nauczycieli, animatorów kultury, prawników, kosmetyczek czy instruktorów nauki jazdy. Zawody, w których nastąpi nadwyżka to z kolei filolodzy i tłumacze, ekonomiści, historycy, filozofowie, absolwenci nauk społecznych, technicy informatycy, technicy budownictwa, nauczyciele nauczania początkowego oraz przedszkolni, pedagodzy, specjaliści administracji publicznej oraz górnicy.

Zobacz zestawienie – POBIERZ (PDF, 112 KB)