Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Spotkanie z przedstawicielem Banku Światowego - Powiat Wodzisławski

Spotkanie z przedstawicielem Banku Światowego

15 sierpnia br w Powiatowym Centrum Konferencyjnym przy ul. Pszowskiej odbyło się spotkanie w sprawie budowy zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Kompleks będzie zlokalizowany na terenie dwóch powiatów raciborskiego i wodzisławskiego. Inicjatorem spotkania był Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, a w spotkaniu uczestniczyli Pełnomocnik Wojewody Śląskiego – Andrzej Szczeponek, Starosta Powiatu Wodzisławskiego - Jerzy Rosół, Wójt Gminy Lubomia – Czesław Burek, członek Zarządu Powiatu Raciborskiego – Norbert Parys, z-ca Dyrektora RZGW Gliwice – Andrzej Markowiak oraz wójtowie gmin Kornowac – Józef Stukator i Krzyżanowic – Leonard Fulneczek. Na spotkanie został zaproszony przedstawiciel Banku Światowego Pan Stan Peabody, Ph.D.- Konsultant ds. Nauk Społecznych Departamentu Stałego Rozwoju Europy i Centralnej Azji Banku Światowego.

Celem jego wizyty i spotkań z samorządowcami było sprawdzenie, jaka jest obecna sytuacja społeczno -gospodarcza związana z powyższą inwestycją. Chciał zobaczyć jak realizowany jest projekt oraz czy pojawiają się kwestie, którymi w późniejszym terminie miałby zająć się bank. Te kwestie to zdobywanie gruntów, procedury wywłaszczeń,  zamiany ziemi oraz ogromny problem budowania nowej wsi. Pan Stan Peabody wcześniej zapoznał się już z projektami, a na spotkaniu  chciał się dowiedzieć  w jakim kierunku posuwają się  prace.
Spotkanie to nie było pierwszym ani ostatnim spotkaniem przedstawiciela banku światowego z władzami urzędów. Takie spotkania będą odbywały się systematycznie w każdej z gmin osobno.