Tragedia Górnośląska będzie tematem marcowego Spotkania z historią, na które zaprasza Muzeum w Wodzisławiu Śląskim w sobotę 15 marca o 16.00.

Terminem tym określa się wydarzenia związane z wkroczeniem armii sowieckiej na Górny Śląsk w styczniu 1945 r.: morderstwa, rabunki i gwałty, kradzież wyposażenia zakładów przemysłowych, wysiedlenia oraz wywożenie, uprowadzanie czy wręcz kradzież ludzi do przymusowej pracy m.in. w kopalniach Związku Sowieckiego.
Internowanie i deportacja mężczyzn w wieku od 17 do 50 lat trwały od lutego do przełomu kwietnia i maja 1945 r., a zabieranych ludzi okłamywano, że najwyżej kilkanaście dni będą pracować na zapleczu frontu. Ofiarami operacji prowadzonej przez NKWD i Kontrwywiad Wojskowy Armii Czerwonej „Smiersz” było prawie 50 tysięcy mężczyzn i w konsekwencji ich rodzin, pozbawionych przez kilka lat (lub na zawsze) opieki jedynego na ogół żywiciela. Ponad 25% deportowanych już nie wróciło, a ci, którzy przeżyli, wracali od połowy 1945 r. do przełomu lat 1949/1950. Jako ostatni obozy pracy opuszczali ci, którzy mimo fatalnych warunków życia zachowali względnie dobre zdrowie i mogli pracować.
Gośćmi spotkania będą
- dr Mateusz Sobeczko – historyk i archiwista, pracownik Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie Oddziału w Katowicach. Autor kilkunastu publikacji naukowych oraz współautorem książek: „Jo był ukradziony”. Tragedia Górnośląska. Ziemia rybnicka. Katowice-Rydułtowy. Jego zainteresowania badawcze skupiają się w kręgu historii Kościoła katolickiego, historii Śląska i okresu PRL-u. Prowadzi badania nad historią turystyki.
- mgr Patrycja Tomiczek – historyk, nauczycielka, menedżer kultury, animator, działaczka lokalna. Członkini Stowarzyszenia Działań Lokalnych „Spichlerz”. Organizatorka i uczestniczka konferencji naukowych.
Wykład naukowców połączony będzie z projekcją filmu „Jo był ukradziony”. Wstęp wolny. Zapraszamy.
Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej – PRZEJDŹ (link, nowe okno)