Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski WODZISŁAW: SPOTKANIE AUTORSKIE Z SYLWIĄ WINNIK - Powiat Wodzisławski

WODZISŁAW: SPOTKANIE AUTORSKIE Z SYLWIĄ WINNIK

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wodzisławiu Śląskim serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Sylwią Winnik- autorką książki "Dziewczęta z Auschwitz".

okładka książki "Dziewczęta z Auschwitz"

Pochodząca z Ząbkowic Śląskich autorka zebrała w książce przejmujące wspomnienia dwunastu kobiet, które przeżyły piekło niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Książka opowiada o losach kobiet, które trafiły do obozu w wieku kilku lat lub na skraju dorosłości. Zawiera także historię bohaterki, która urodziła się w Auschwitz, a swoją przeszłość rekonstruuje na podstawie wspomnień matki. Reportaż wzbogacają zdjęcia ze zbiorów prywatnych rodzin bohaterek z okresu zanim trafiły do obozu oraz ilustracje z archiwum Muzeum w Auschwitz, wśród nich m.in. fotografie wykonane przez esesmana z albumu znalezionego przez więźniarkę Lili Jacob. Książka jeszcze przed premierą znalazła się w zestawieniu TOP 100 Empiku.

W styczniu przypadnie kolejna, 74. rocznica Marszu Śmierci , na trasie którego znajdował się Wodzisław Śląski. Ten fakt jest również dobitnie podkreślone w książce – szczególnie w historii jednej z bohaterek, pani Leokadii Rowińskiej, uczestniczki Marszu Śmierci:Leokadia Rowińska do obozu trafiła w trzecim miesiącu ciąży. Wspomina, jak okrutnie traktowane były kobiety oczekujące potomstwa. Ireneusz, bo takie imię nadała swojemu synkowi, stał się najmłodszą ofiarą Marszu Śmierci. Pochowała go w pudełku po makaronie.

SYLWIA WINNIK –  jest absolwentką dziennikarstwa we Wrocławiu i autorką bloga Czas na Książki. W 2015 roku została wybrana przez czytelników magazynu Fanbook Książkowym Blogerem Roku. Sylwia Winnik jest pomysłodawcą i współorganizatorem Literackiego Festiwalu Czas na Książki.