POWIAT WODZISŁAWSKI oficjalny serwis internetowy

 
Strona startowa Aktualności i wydarzenia

„Sokół” wyróżniony za zasługi dla turystyki

Komisja Turystki Kolarskiej „Sokół” z Radlina otrzymała wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego za zasługi dla rozwoju turystyki. O przyznanie nagrody wnioskował starosta Leszek Bizoń.

wręczenie dyplomu

Dyplom Marszałka Województwa Śląskiego za Zasługi dla Rozwoju Turystyki nadaje się osobom fizycznym, osobom prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, organizacjom społecznym i zawodowym, które swoją działalnością w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju turystyki w Województwie Śląskim. Przyznaje się go w następujących kategoriach: działalność społeczna, działalność biznesowa, osobowość turystyczna roku oraz przedsięwzięcie turystyczne roku. W tym roku starosta Leszek Bizoń  wnioskował o wyróżnienie dla działającej na naszym terenie Komisji Turystyki Kolarskiej “Sokół” Radlin. Wyróżnienie zostało przyznane i wręczone przez marszałka Jakuba Chełstowskiego 25 września w pałacu w Koszęcinie. Odebrał go członek komisji i zarazem sekretarz Powiatu Wodzisławsko Michał Lorek.

Historia Sokoła

Komisja powstała w 1988 roku jako sekcja koła Gronie przy KWK Marcel oddziału PTTK w Wodzisławiu Śląskim. W 2005 roku założyła własny oddział PTTK w Radlinie i od tego czasu nazwana została Komisją. Komisja Turystyki Kolarskiej „Sokół” Radlin startuje co roku w konkursie organizowanym przez Komisję Turystyki Kolarskiej Zarządu Głównego PTTK i w ostatnich 15 edycjach tego konkursu zajmowała 10 razy I miejsce i 4 razy II miejsce. Komisja jest współorganizatorem kursu Przodowników Turystyki Kolarskiej odbywającego się raz na dwa lata. Dotychczas wyszkoliła 76 Przodowników. Dodatkowo Komisja opracowała regulaminy i prowadzi weryfikację 8 odznak krajoznawczych. Przez okres 31 lat wyszkoleni przez Komisję Przodownicy zorganizowali ok. 5100 wycieczek, w których wzięło udział ponad 47,5 tysiąca osób. W okresie od połowy marca do połowy października każdego roku organizuje prawie w każdą sobotę i niedzielę wycieczki rowerowe dla wszystkich chętnych, w tym szczególności dla dzieci i młodzieży. Komisja liczy ponad 100 członków. Najstarszy ma 90 lat, a najmłodszy 4 lata. Całą, bogatą działalność Komisji można śledzić na stronie https://pttk.radlin.pl