Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Herb powiatu wodzisławskiego Powiat Wodzisławski » Skrzyżowanie pięciu dróg w Wodzisławiu Śląskim do przebudowy

Skrzyżowanie pięciu dróg w Wodzisławiu Śląskim do przebudowy

Zgodnie z zapowiedziami, we wtorek 14 lipca rusza przebudowa układu drogowego na tzw. skrzyżowaniu pięciu dróg w rejonie wodzisławskiej dzielnicy Wilchwy. Oznacza to też, że od wtorku planowane jest wprowadzenie zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic: Mszańskiej, Turskiej, Skrzyszowskiej i Stefana Czarnieckiego w Wodzisławiu Śląskim. Skrzyżowanie będzie przejezdne wyłącznie na relacji: ulica Stefana Czarnieckiego (od drogi wojewódzkiej nr 933) – ulica Mszańska (w kierunku Turzy Śląskiej i drogi krajowej nr 78).

road-sign-foto. Sonorax www.pixabay.com

Prace związane z remontem skrzyżowania będą polegały na korekcie niwelety i wykonaniu nowych warstw konstrukcyjnych i nowej nawierzchni. Jego przebudowa będzie obejmować również wykonanie odwodnienia drogi,  wzmocnienie jej konstrukcji, wymianę krawężników oraz wymianę i przełożenie chodników z kostki betonowej. Zaplanowane prace pozwolą na zmianę konstrukcji tarczy skrzyżowania wraz z przebudową istniejących ciągów pieszych. Tym samym wzrośnie komfort i bezpieczeństwo korzystania ze skrzyżowania, zarówno przez osoby zmotoryzowane jak i niechronionych użytkowników drogi. Wykonawcą inwestycji jest firma AUTO-TRANS Asfalty sp. z o.o. z Gierałtowic.

Warunki terenowe oraz technologia robót niestety uniemożliwiają utrzymanie ruchu na wlotach ulic: Stefana Czarnieckiego (w kierunku Krostoszowic), Skrzyszowskiej i Mszańskiej. Będą one zamknięte dla ruchu, o czym będzie informować tymczasowe oznakowanie. Przejazd będzie możliwy tylko na relacji: ulica Stefana Czarnieckiego (od drogi wojewódzkiej nr 933) – ulica Mszańska (w kierunku Turzy Śląskiej i drogi krajowej nr 78). Ruch będzie tam sterowany wahadłowo za pomocą sygnalizacji świetlnej. Objazd poprowadzono ulicami: Skrzyszowską w Mszanie, świętego Wawrzyńca, Leonida Teligi i Stefana Czarnieckiego w Wodzisławiu Śląskim. Wprawdzie zakończenie robót planowane jest na połowę sierpnia, jednak jak zapewnia Powiatowy Zarząd Dróg w Wodzisławiu Śl. wykonawca już zadeklarował, że o ile nie wystąpią niespodziewane okoliczności, skróci do niezbędnego minimum okres zamknięcia wlotów ul. Czarnieckiego, Skrzyszowskiej i Mszańskiej. Za utrudnienia przepraszamy.

Przypomnijmy, że inwestycja jest możliwa dzięki temu, że władze Powiatu Wodzisławskiego zmieniły na bardziej korzystne finansowanie modernizacji ul. Mszańskiej i Turskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 zamiast z Funduszu Dróg Samorządowych. Dzięki temu udało się wygospodarować środki również na przebudowę skrzyżowania.

Początkowo nie była ona planowana, ponieważ nie zawierała tego dokumentacja projektowa przejęta od Miasta Wodzisławia Śl. (dokumentację przebudowy ul. Mszańskiej na odcinku od skrzyżowania „pięciu dróg” do „wjazdu do strefy gospodarczej” opracowano na zlecenie Miasta, które planowało w tym rejonie budowę układu komunikacyjnego dla strefy gospodarczej na Wilchwach). Dodatkowo sytuację komplikował fakt, że po „doprojektowaniu” przez PZD przebudowy kolejnych odcinków ul. Mszańskiej (i to bez skrzyżowań) szacowany koszt inwestycji wzrósł na tyle, że kolejne zwiększanie zakresu robót mogłoby spowodować przesunięcie realizacji inwestycji na lata późniejsze lub całkowicie ją zablokować. Z tego powodu skupiono się na przebudowie samej drogi, bez skrzyżowań.

Korzystniejsze warunki finansowania przebudowy ul. Mszańskiej i Turskiej spowodowały, że starosta Leszek Bizoń wspólnie z Zarządem Powiatu mogli zdecydować o modernizacji również skrzyżowania pięciu dróg.