Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Skorzystaj z opieki na telefon - Powiat Wodzisławski

Skorzystaj z opieki na telefon

W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. trwają prace nad uruchomieniem pierwszego w powiecie systemu środowiskowej pomocy społecznej opartego na tzw. telepomocy.

Założenie jest proste i sprawdziło się już w krajach Europy Zachodniej. Chodzi o budowę systemu, dzięki któremu osoba starsza, niepełnosprawna lub niesamodzielna (np. leżąca) będzie mogła za pośrednictwem telefonu ze specjalnym przyciskiem wezwać pomoc w każdej ważnej dla niej sprawie. W tym celu dyspozytor telepomocy, po uzgodnieniu z zainteresowaną osobą, wyśle do niej wolontariusza, sąsiada czy znajomego, który bezpośrednio skontaktuje się z osobą wzywającą pomocy i pomoże jej, np. załatwić sprawę w urzędzie, dostać się do lekarza, kupić leki itp. W sytuacjach poważnych dyspozytor będzie też alarmować służby ratunkowe.

Aktualnie trwa nabór osób, które chciałyby korzystać z telepomocy. Osoby zainteresowane lub ich rodziny proszone są o kontakt telefoniczny lub osobisty: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim, ul. Wałowa 30, tel. 32 455 14 30 wew. 31.

System telepomocy powstaje w ramach projektu „Środowiskowy Interfejs Pomocowy” realizowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.