Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski RZUCHÓW: OBCHODY 100. ROCZNICY III POWSTANIA ŚLĄSKIEGO - Powiat Wodzisławski

RZUCHÓW: OBCHODY 100. ROCZNICY III POWSTANIA ŚLĄSKIEGO

Fundacja na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury zaprasza 3 czerwca na uroczystości upamiętniające setną rocznicę III Powstania Śląskiego, a w szczególności wydarzenia, które miały miejsce w Rzuchowie w nocy z 2 na 3 maja 1921 r.

plakat - obchody III Powstania Ślaskiego w Rzuchowie, ul Rybnicka 66

Powstańcy I batalionu rybnickiego pod dowództwem Pawła Stańki maszerując w stronę Odry, natknęli się na bardzo silny opór niemiecki w Rzuchowie. Powstańcy zostali ostrzelani z broni maszynowej przez niemieckie bojówki. Doszło do krótkiej, lecz gwałtownej walki zakończonej zwycięstwem powstańców.

Jak wynika z niepełnego spisu poległych w pierwszych dniach powstania zginęło 14 powstańców.
Pierwszym, poległym w nocy z 2 na 3 maja był plutonowy Roman Prefeta, zabity podczas starcia z bojówkami niemieckimi w Rzuchowie, o czym świadczy meldunek z 5 maja 1921 r. Jest on jedną z trzech osób wymienionych na tablicy pomnika w rzuchowskim parku.

Roman Prefeta z Biertułtów, zmarł 3 maja
Wincenty Koczy z Rydułtów, zmarł 3 maja
Alfred Strączek z Rydułtów, ranny, zmarł 4 maja.

Przytoczone fakty oparte są na zachowanych meldunkach, publikowanych spisach poległych oraz opracowaniach historyków specjalizujących się w historii działań powstańczych.

O wspomnianych wydarzeniach sprzed 100 lat mówią także ślady na murach odkryte w trakcie prac renowacyjnych, które prowadzone były w 2020 r. Podczas czyszczenia elewacji odkryto ślady rykoszetów, które wskazują, iż z poziomu ziemi strzelano w stronę narożnej wieży, co potwierdza pogłoskę o ostrzale powstańców z tego miejsca.

Termin uroczystości: 3 czerwca 2021

Miejsce: Pałac w Rzuchowie, ul. Rybnicka 66, Rzuchów

Program:

15.00 – Msza Św. polowa

16.15 – złożenie kwiatów przy pomniku powstańców

16.30 – „Idą powstańcy” koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

Wydarzenie pod patronatem:

Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Ministra Michała Wosia

Rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszarda Koziołka

Wydarzenie przygotowane we współpracy z samorządami:

Starostwo Powiatowe w Raciborzu