Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Ruszyło głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2021. Zachęcamy do głosowania na polską "Wiejską Dobrodziejkę" - Powiat Wodzisławski

Ruszyło głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2021. Zachęcamy do głosowania na polską „Wiejską Dobrodziejkę”

Ruszyło głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2021. Polskę reprezentuje Lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej. Na prośbę Powiatu Mieleckiego i gminy Radomyśl Wielki zachęcamy do oddania głosu na polską kandydatkę do tytułu.

Lipa Europejskie Drzewo Roku zdjęcie wyróżniające

Lipa z Dulczy Wielkiej ma ok. 150-170 lat, a obwód jej pnia wynosi 430 cm. Drzewo zostało laureatem jubileuszowego X konkursu na polskie Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja, zdobywając rekordową liczbę 15346 głosów. Na potrzeby kolejnego – europejskiego już – etapu konkursu, lipa nazwana została Wiejską Dobrodziejką.

Dawnym polskim zwyczajem, gdy na świat przyszła córka, sadzono lipę. Tak 170 lat temu było z naszą lipą, a może to zasługa ptaków? Rośnie na skraju wsi, w sąsiedztwie pól. Nic jej nie przeszkadzało, by szeroko rozłożyć konary (25 m). Stała się dobrodziejką, dając pracującym w polu cień, wędrującym wypoczynek, a pszczołom pożytek. Stojąca obok kapliczka św. Jana Nepomucena nadała miejscu magii. Nietypowa dla lipy uroda zaskakuje, jej piękno wyzwala podziw dla potęgi natury. Nie ma takiej drugiej! – czytamy w konkursowym opisie drzewa.

Głosowanie na Europejskie Drzewo Roku potrwa do 28 lutego br. Swój głos można oddać na oficjalnej stronie konkursu Tree of The Year: https://www.treeoftheyear.org/vote

Głosowanie jest proste. Wystarczy wybrać z listy dwa drzewa i potwierdzić swój głos w mailu. W ostatnim tygodniu (od 22 do 28 lutego ) głosowanie jest tajne, co oznacza, że na stronie internetowej nie będzie można znaleźć aktualnej liczby głosów.

Zachęcamy do głosowania na polską kandydatkę do tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2021.

Lipa Europejskie Drzewo Roku