Rozpoczynają się prace geodezyjne, mające na celu modernizację ewidencji gruntów i budynków na terenie części Wodzisławia Śląskiego. Tym razem geodeci odwiedzą posesje w obrębach ewidencyjnych Jedłownik, Radlin i Kokoszyce.

Kto przeprowadzi prace?
Na czym polegają prace?
Zakres zadania obejmuje:
- analizę materiałów dostępnych w zasobie,
- pozyskanie danych dotyczących przebiegu granic działek ewidencyjnych,
- uzupełnienie ewidencji o dane dotyczące budynków i lokali,
- aktualizację użytków gruntowych na terenach zabudowanych i zurbanizowanych,
- ponowną gleboznawczą klasyfikację gruntów zmienionych użytków gruntowych na terenach rolnych i leśnych,
- przenumerowanie działek
Zakres prac jest zgodny z projektem modernizacji ewidencji gruntów i budynków uzgodnionym ze Śląskim Wojewódzkim Inspektorem Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego.
Termin realizacji: do 23 stycznia 2026 r.
Na czym w praktyce polega modernizacja?
Geodeci w ramach prowadzonych prac uzupełnią dane opisowe o budynkach i lokalach i zaktualizują użytki gruntowe na terenach zabudowanych i zurbanizowanych. W tym celu geodeci zgodnie z art.13 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne mają prawo wstępu na grunt i mogą wykonywać niezbędne pomiary budynków, konturów użytków gruntowych, pozyskiwać dane techniczne o budynkach i lokalach, jak również informacje o sposobie użytkowania gruntów, a w uzasadnionych przypadkach – przeprowadzić ustalenie przebiegu granic działek. Dla wytypowanych nieruchomości mogą też zostać przeprowadzone czynności związane z gleboznawczą klasyfikacją gruntów.
Na co mieszkańcy powinni zwrócić szczególną uwagę w związku z modernizacją ewidencji?
Po wykonaniu prac geodezyjnych i kartograficznych projekt operatu opisowo-kartograficznego zostanie wyłożony na okres 15 dni roboczych, do wglądu osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim. Zależnie od przebiegu prac szacuje się, że wyłożenie odbędzie się jesienią 2025 roku.
Informacja o wyłożeniu projektu operatu opisowo-kartograficznego zostanie wywieszona na tablicy ogłoszeń w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim i Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego oraz ogłoszona w prasie o zasięgu krajowym na okres 14 dni przed dniem wyłożenia.
Każdy, czyjego interesu prawnego dotyczą dane ujawnione w projekcie operatu opisowo-kartograficznego, będzie mógł w okresie wyłożenia projektu do wglądu zgłaszać uwagi do tych danych.
Zgłoszone do projektu operatu opisowo-kartograficznego uwagi zostaną rozpatrzone, a informacja o przyjęciu lub odrzuceniu uwag zostanie wysłana do zainteresowanych.
Ważnym jest, by w okresie wyłożenia zapoznać się z opracowanymi danymi. W przypadku niezgodności uprawnione osoby będą mogły wnieść uwagi do projektu operatu opisowo-kartograficznego. Opracowane dane zasilą także rejestry podatkowe i na ich podstawie organ podatkowy naliczy wysokość podatków od nieruchomości płaconych gminie.
Po okresie wyłożenia projekt operatu opisowo-kartograficznego stanie się operatem. Informacja o tym zostanie ogłoszona w dzienniku urzędowym województwa oraz w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej starostwa.
Wówczas będzie jeszcze jedna okazja, by zgłaszać zarzuty do danych zawartych w ewidencji. Każdy, czyjego interesu prawnego będą dotyczyły dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków ujawnione w operacie opisowo-kartograficznym, będzie miał do tego prawo w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia informacji w dzienniku urzędowym województwa.
Do czasu ostatecznego zakończenia postępowania, w stosunku do gruntów, budynków lub lokali, których będą dotyczyć zarzuty, dane ujawnione w operacie opisowo-kartograficznym nie będą wiążące.
Ważne, by tych terminów „pilnować”. Zgłoszenie zarzutów do danych zawartych w ewidencji gruntów i budynków po tych terminach – zgodnie z przepisami – będzie bowiem traktowane jak wniosek o zmianę danych objętych ewidencją gruntów i budynków i może wiązać się z kosztami po stronie zainteresowanej osoby.
Warto zatem czytać ogłoszenia i informacje, zarówno na stronie i w siedzibie Starostwa, jak i Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego, ponieważ przepisy prawa nie przewidują indywidualnego powiadamiania właścicieli czy dysponentów nieruchomości.
Mając na uwadze, że zawiadomienia o zmianach dokonanych podczas modernizacji zostaną przekazane do ksiąg wieczystych, warto zadbać już teraz, aby stan wykazany w dziale I księgi wieczystej (dotyczący m.in. numerów działek i powierzchni, w tym podziałów z lat poprzednich) był aktualny. Właściciele nie posiadający obecnie księgi wieczystej powinni niezwłocznie zadbać o jej założenie w Sądzie (powyższe dotyczy również wykazów hipotecznych LWH które utraciły moc prawną).
Do pobrania: