Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Ruszył Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - Powiat Wodzisławski

Ruszył Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl.  starosta wraz samorządowcami z terenu powiatu, prezesami Kolei Śląskich i PKS Racibórz podpisał deklarację uczestnictwa w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu. Kampania potrwa do 22 września i ma na celu zachęcenie do podróży przyjaznymi dla środowiska formami transportu takimi jak komunikacja publiczna, rower czy poruszanie się pieszo.

podpisanie deklaracji uczestnictwa w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu

Od 16 do 22 września Powiat Wodzisławski po raz pierwszy bierze udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu. Hasło przewodnie akcji to „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy”, a slogan brzmi „Chodź z nami!”.

Dzisiaj, 16 września, w wodzisławskim starostwie powiatowym oficjalnie zainaugurowano kampanie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Powiatu starosta Leszek Bizoń oraz członek zarządu Kornelia Newy wraz z naczelnikami Wydziału Komunikacji i Transportu Arkadiuszem Łuszczakiem oraz Wydziału Oświaty – Katarzyną Zöllner-Solowską, włodarze miast i gmin powiatu wodzisławskiego, prezes Kolei Śląskich Aleksander Drzewiecki i prezes PKS-u w Raciborzu Damian Knura. Podpisali oni specjalną deklarację, która oznacza, że Powiat przystąpił – jako jeden z niewielu powiatów w Polsce – do europejskiej kampanii.

Wstępem do kampanii był film specjalnie przygotowany przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl. Następnie w Galerii „Karuzela” w Wodzisławiu Śląskim w godzinach dopołudniowych odbyła się akcja promocyjna oraz edukacyjna, mająca na celu zachęcenie do korzystania z alternatywnych środków transportu takich jak komunikacja publiczna, piesza lub rowerowa. Wolontariusze z „Tischnera”  wraz z przedstawicielami powiatu oraz PKS w Raciborzu rozdawali ulotki z kuponami rabatowymi do sklepów sportowych „Bajka” w Pszowie oraz „MONSUN” w Wodzisławiu Śl., słodycze, a także opaski, uprawniające do darmowych przejazdów komunikacją powiatową w terminie 16-22 września. W sumie rozdano 300 sztuk opasek. W promocję akcji osobiście włączył się starosta Leszek Bizoń, który tego dnia przyjechał do pracy powiatowym autobusem obsługiwanym przez PKS Racibórz.

Co jeszcze planujemy?

Wspólnie z Powiatowym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli, zachęcamy do udziału w konkursach plastycznych oraz multimedialnych w następujących kategoriach:

  • Konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych pn. „Pojazdy przyszłości”
  • Konkurs fotograficzny dla uczniów szkół ponadpodstawowych pn. „Chodź z nami! -moja ścieżka do szkoły i pracy”
  • Konkurs multimedialny dla uczniów szkół ponadpodstawowych pn. „Chodź z nami – świat jest piękny”

Przygotowaliśmy również konkurs dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych na scenariusz lekcji na temat zrównoważonego transportu. Rozstrzygnięcie wszystkich konkursów odbędzie się 20 września podczas eventu dla młodzieży klas III i IV powiatowych szkół pt. „Chodź z nami na piknik!” – wtedy też zostaną wręczone nagrody dla laureatów. Dodatkowo odbędzie się tradycyjny rajd Monte Ekonom w zmienionej formule i miejscu, marsz nordic walking połączony ze zwiedzaniem starówki Wodzisławia Śl. oraz rajd rowerowy dla samorządowców i ich rodzin.