Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Rodziny zastępcze uhonorowane - Powiat Wodzisławski

Rodziny zastępcze uhonorowane

Dziś, z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. odbyła się okolicznościowa uroczystość z udziałem rodziców zastępczych oraz władz powiatu.

Najlepsze życzenia z okazji święta złożyły wszystkim rodzinom zastępczym: nadzorująca powiatową pomoc społeczną członkini zarządu Janina Chlebik-Turek, dyrektor PCPR Irena Obiegły oraz wicedyrektor odpowiedzialna za system pieczy zastępczej Danuta Marciniak. Wszystkie panie podkreślały ogrom pracy i odpowiedzialności, jakiej podjęli się rodzice zastępczy i dziękowały za współpracę. Mówiły też o symbolizmie daty Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, który przypada 30 maja, pomiędzy Dniem Matki a Dniem Dziecka i Dniem Ojca.

Janina Chlebik-Turek wskazywała też, że system pieczy zastępczej w powiecie wodzisławskim i osoby go tworzące, zwłaszcza rodzice zastępczy są chlubą, a rozwiązania zastosowane w naszym samorządzie i współpraca między rodzinami a PCPR często stają się przedmiotem zdrowej „zazdrości” ze strony innych powiatów. – Uwielbiamy się Wami chwalić – podkreślała. Mówiła też o wielkiej odpowiedzialności, ciężkiej pracy, trudnych warunkach społecznych, jak nieufność wobec rodziców zastępczych i ich wychowanków ze strony sąsiadów, kolegów i koleżanek, mitologizowanie wysokości pomocy otrzymywanej od państwa itp. Przede wszystkim jednak dziękowała – w imieniu swoim, władz powiatu, a także dzieci i młodzieży, które do rodzin trafiają.

O tym, że w codziennej współpracy nie uda się uniknąć problemów i spraw trudnych mówiła Danuta Marciniak, która dziękowała rodzinom za cierpliwość i wyrozumiałość – nie tylko wobec dzieci, ale również wobec urzędników. To zdanie szczególnego znaczenia nabrało w dyskusji o planowanych i wprowadzanych zmianach w systemie pieczy zastępczej i całej polityki prorodzinnej państwa, o których mówili m.in. Irena Obiegły oraz reprezentująca zarząd Koalicji na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej Katarzyna Kojtych.

Podczas spotkania organizatorzy przygotowali dla uczestników kilka niespodzianek. Jedną z nich był krótki acz wzruszający program artystyczny wykonany przez podopieczne rodzin zastępczych. Odczytane podziękowania oraz zaśpiewana piosenka wywołały wiele łez u rodziców zastępczych. Inną był okolicznościowy tort oraz upominki wykonane przez podopiecznych projektu „Interfejs Pomocowy”, uczestniczących w zajęciach w świetlicach środowiskowych (głównie przez osoby z niepełnosprawnościami). Zaprezentowano też prace nadesłane na ogłoszony przez PCPR konkurs dla dzieci z rodzin zastępczych pt. „Moja rodzina zastępcza jest ok”. Tu również za upominki i nagrody dla uczestników posłużą oryginalne, własnoręcznie uszyte etui na telefony komórkowe oraz maskotki wykonane przez podopiecznych świetlic prowadzonych w ramach projektu „Interfejs Pomocowy”.

Komplementy, upominki i niespodzianki dla rodzin zastępczych z okazji ich święta nie były jednak jedynymi formami ich uhonorowania. Dyrekcja PCPR poinformowała bowiem zebranych, że trzy rodziny zastępcze z terenu powiatu: państwo Katarzyna i Marcin Kojtych, państwo Katarzyna i Andrzej Gawełek oraz państwo Katarzyna i Jacek Wojaczek zostali odznaczeni za zasługi w działalności na rzecz dzieci oraz za promowanie idei rodzicielstwa zastępczego. Dekoracja miała miejsce 16 maja w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii w Warszawie podczas kongresu „Dziecko jest najważniejsze”. W imieniu Prezydenta RP rodziny odznaczył minister w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.

Katarzyna i Andrzej Gawełek tworzą rodzinę zastępczą od 15 lat. Przez ten czas otoczyli opieką 17 wychowanków. Katarzyna i Marcin Kojtych od 11 lat pełnią funkcję rodziny zastępczej, a od 4 lat tworzą rodzinny dom dziecka. Do chwili obecnej w ich domu schronienie znalazło 18 dzieci. Katarzyna i Jacek Wojaczek pełniący funkcję zawodowej rodziny zastępczej stworzyli dom dla 15 wychowanków w różnym wieku. Wszyscy oni podjęli się trudnej misji opieki nad dziećmi, które dzięki zaangażowaniu rodzin, pomocy oraz współpracy wielu instytucji, w tym przede wszystkim pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim, mają dom i szczęśliwe dzieciństwo. Obecnie w powiecie wodzisławskim funkcjonuje 167 rodzin zastępczych, zapewniających opiekę i rodzinny dom 265 dzieciom.

Wszystkim rodzinom zastępczym serdecznie dziękujemy!