Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Remont Górniczej-Kokoszyckiej na finiszu - Powiat Wodzisławski

Remont Górniczej-Kokoszyckiej na finiszu

Dobiega końca realizacja kompleksowej przebudowy ul. Górniczej oraz fragmentu ul. Kokoszyckiej w Wodzisławiu Śl. Wczoraj plac budowy wizytował starosta Ireneusz Serwotka wraz z przewodniczącym rady powiatu Eugeniuszem Walą oraz m.in. z członkiem zarządu powiatu odpowiedzialnym za inwestycje Leszkiem Bizoniem, a także dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg Tomaszem Wójcikiem i naczelnikiem Wydziału Komunikacji i Transportu Arkadiuszem Łuszczakiem. Jeszcze w tym tygodniu na drodze ma zostać przywrócony ruch dwukierunkowy.

Remont Górniczej-Kokoszyckiej

Modernizacja ul. Górniczej oraz części ul. Kokoszyckiej to kontynuacja inwestycji rozpoczętej w zeszłym roku. Wówczas za ok. 2,5 mln zł wyremontowano prawie kilometrowy odcinek ul. Kokoszyckiej i Radlińskiej od ronda św. Floriana do rejonu skrzyżowania z ul. Leszka.

Tegoroczna inwestycja, mimo że obejmowała odcinek o zbliżonej długości, to ze względu na infrastrukturę wymagającą przebudowania, była ponad półtorakrotnie droższa. Zgodnie z podpisaną w lutym umową wartość inwestycji sięgnęła 4,2 mln zł, z czego ok. 2,1 mln zł Powiat Wodzisławski pozyskał z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019.

W ramach realizacji zadania wykonana została zupełnie nowa konstrukcja drogi i jezdnia na odcinku ok. 1,2 km. Przebudowany też został chodnik, a w miejscach gdzie go nie było został wybudowany. Powstała ponadto ścieżka rowerowa oraz kanalizacja deszczowa odwadniająca jezdnię. Ponadto wykonane zostało nowe oznakowanie drogi oraz sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych w rejonie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4.

W tym tygodniu drogowcy planują ukończyć prace związane z budową miejsc postojowych i uporządkowaniem terenu, jak również podłączyć sygnalizację świetlną do zasilania. Zgodnie z deklaracjami najpóźniej w piątek na ul. Górniczej ma zostać uruchomiony ruch dwukierunkowy.

Wczorajsza wizytacja składała się z dwóch części. Najpierw włodarze powiatu wspólnie z przedstawicielami wykonawcy zweryfikowali stan zaawansowania robót, a następnie w siedzibie mieszczącej się „po sąsiedzku” firmy Pol-Eko-Aparatura Sp. J. omówili i podsumowali całą inwestycję. Szef firmy Sebastian Kowalski podziękował staroście za inicjatywę tej bardzo potrzebnej inwestycji. Pochwalił też współpracę i jakość prac wykonawcy, którym była firma Technical Solutions. W spotkaniu brali też udział: naczelnik Wydziału Funduszy Zewnętrznych i Zmówień Publicznych Katarzyna Lerch oraz specjalista od dróg z tego wydziału insp. Mariusz Hałacz. Obecna też była Katarzyna Zöllner-Solowska, tym razem w roli przewodniczącej rady dzielnicy Radlin II i radny miejski Adam Króliczek.

W sumie całkowity koszt modernizacji drogi powiatowej nr 5000s zamknął się w kwocie ok. 6,9 mln zł.

Tymczasem jak przekazał naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Arkadiusz Łuszczak w planie jest kolejna inwestycja. W trakcie projektowania i przygotowania dokumentacji jest przebudowa skrzyżowania ul. Górniczej i Pszowskiej, co w przyszłości zdecydowanie ma jeszcze bardziej  poprawić komunikację w tym rejonie.