Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Rekordowa liczba rowerzystów w niedzielę przejechała przez powiat - Powiat Wodzisławski

Rekordowa liczba rowerzystów w niedzielę przejechała przez powiat

Wczoraj, 25 września, odbył się Powiatowy Rajd Rowerowy połączony z transgranicznym piknikiem integracyjnym w ramach projektu "Rowerem po pograniczu". Niedzielny wyścig, który miał charakter wyłącznie rekreacyjny na starcie zgromadził rekordową liczbę cyklistów – prawie 400 osób.. W rajdzie po raz pierwszy uczestniczyli także mieszkańcy Bogumina, a to za sprawą współpracy nawiązanej z tym miastem przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim.

Tegoroczna trasa rajdu prowadziła z Wodzisławia Śl. przez Czyżowice, Gorzyczki, Uchylsko, Olzę, Odrę, Bluszczów do Parku Leśnego a w Rogowie, gdzie uczestnicy wzięli udział w transgranicznym pikniku integracyjnym.

Na starcie uczestników rajdu powitał Eugeniusz Wala, Przewodniczący Rady Powiatu, który  punktualnie o 10:00 wraz z cyklistami wyruszył spod wodzisławskiego stadionu. Wszyscy mieli do pokonania  trasę liczącą ok. 29 km, która dostosowana była zarówno dla amatorów turystyki rowerowej, jak i weteranów tej formy spędzania wolnego czasu. Podczas wcześniej zaplanowanych postojów w pobliżu kilku zabytkowych kapliczek na terenie gminy Gorzyce, uczestnicy wysłuchali miniprelekcji krajoznawczych dotyczących historii tej części ziemi wodzisławskiej. W Olzie grupa polskich cyklistów spotkała się z grupą gości z Czech, na czele której stał, jadący od początku rajdu, místostarosta Bogumina – Lumír Macura.  Na metę, która usytuowana była w Parku Leśnym w Rogowie wszyscy dotarli uśmiechnięci i nie zmęczeni, mimo iż przedział wiekowy był bardzo rozpięty. Najstarszy uczestnik rajdu, który zgłosił się do biura zawodów miał 82 lata, a najmłodszy, który samodzielnie przejechał trasę – 6 lat. Dzielnych rowerzystów przywitał Starosta Tadeusz Skatuła, który zachęcił wszystkich do udziału w dalszej części imprezy czyli wspólnym pikniku transgranicznym. Podczas pikniku każdy chętny mógł wziąć udział m.in. w konkurencjach sportowo-rekreacyjnych zarówno drużynowych, jaki i indywidualnych. Był rzut  oponami do celu czy też przeciąganie liny. Trzeba przyznać, że rywalizacja polsko -czeska była bardzo zacięta jednak po podliczeniu wszystkich punktów okazało się, że wygrała drużyna z Polski.

Podczas całej imprezy nad bezpieczeństwem uczestników czuwali strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Pszowie, policjanci, służba medyczna oraz członkowie Sekcji Turystyki Rowerowej “Koło” przy TPP w Pszowie z Pawłem Kowolem na czele.

Organizatorem przedsięwzięcia było Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, zaś partnerem – Urząd Miasta Bogumin (Republika Czeska). Zadanie realizowane było w ramach projektu pt. ”Rowerem po pograniczu” Funduszu Mikroprojektów Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.