Ranking ZPP: ponownie jesteśmy wśród najlepszych

Powiat Wodzisławski znalazł się w czołówce rankingu prowadzonego przez Związek Powiatów Polskich. Piąta lokata w tegorocznej edycji Rankingu Powiatów i Gmin jest dużym wyróżnieniem dla naszego powiatu, zwłaszcza że ranking ZPP uchodzi za najbardziej obiektywne i prestiżowe zestawienie tego rodzaju w kraju.

W ubiegłorocznej edycji Rankingu Powiatów i Gmin, Powiat Wodzisławski sklasyfikowany został na 3. miejscu. Wcześniej było to odpowiednio: szóste (2016 r.) i piąte miejsce (2015 r.). Zwycięzcą tegorocznego rankingu w grupie największych powiatów (powyżej 120 tys. mieszkańców) został Powiat Kartuski. Drugie miejsce zajął Powiat Poznański, a trzecie – Kielecki.

Warto podkreślić, że w pierwszej trzydzieste rankingu nie ma żadnego innego powiatu ziemskiego z subregionu zachodniego, a z całego województwa śląskiego w rankingu – poza naszym –  znalazły się jeszcze zaledwie cztery: bielski (4. lokata), cieszyński (6. lokata), żywiecki (7. miejsce) i częstochowski (28. miejsce). Spośród miast na prawach powiatu z terenu subregionu jako jedyny został sklasyfikowany Rybnik (13. miejsce). W pierwszej trzydziestce rankingu powiatów grodzkich z województwa śląskiego uplasowały się ponadto: Dąbrowa-Górnicza (4), Częstochowa (10), Zabrze (14), Tychy (18), Katowice (22), Bytom i Jaworzno (28. miejsce).

Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin to inicjatywa Związku Powiatów Polskich. Kryteria, którymi kieruje się komisja to: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne. Najlepsze samorządy otrzymują tytuł „Dobry Polski Samorząd”.

Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Dotychczasowe miejsca Powiatu Wodzisławskiego w rankingu powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców:

• 2012 – 16 miejsce
  • 2013 – 16 miejsce