Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Ranking ZPP: ponownie jesteśmy wśród najlepszych - Powiat Wodzisławski

Ranking ZPP: ponownie jesteśmy wśród najlepszych

Powiat Wodzisławski znalazł się w czołówce rankingu prowadzonego przez Związek Powiatów Polskich. W tym roku sklasyfikowani zostaliśmy na czwartym miejscu rankingu - o jedno miejsce wyżej niż w latach ubiegłych. To duże wyróżnienie, zwłaszcza że ranking ZPP uchodzi za najbardziej obiektywne i prestiżowe zestawienie tego rodzaju w kraju.

logo zpp

W ubiegłorocznej edycji Rankingu Powiatów i Gmin, Powiat Wodzisławski sklasyfikowany został na 5. miejscu. Wcześniej było to odpowiednio: piąte (2018 r.), trzecie (2017 r.) i szóste miejsce (2016 r.). Zwycięzcą tegorocznego rankingu w grupie największych powiatów (powyżej 120 tys. mieszkańców) został Powiat Kielecki. Drugie miejsce zajął Powiat Poznański, a trzecie – Kartuski. W stosunku do ubiegłego roku widoczne są zatem jedynie niewielkie przesunięcia w czołówce klasyfikacji.

Warto podkreślić, że w pierwszej trzydziestce rankingu nie ma żadnego innego powiatu ziemskiego z subregionu zachodniego, a z całego województwa śląskiego w rankingu – poza naszym –  znalazło się jeszcze zaledwie pięć: cieszyński (3. lokata ex aequo z kartuskim), bielski (5. lokata), żywiecki (7. miejsce), tarnogórski (14. lokata) i częstochowski (28. miejsce). Spośród miast na prawach powiatu z terenu subregionu jako jedyny został sklasyfikowany Rybnik (13. miejsce). W pierwszej trzydziestce rankingu powiatów grodzkich z województwa śląskiego uplasowały się ponadto: Dąbrowa-Górnicza (5), Częstochowa (14), Zabrze (15), Tychy (18), Katowice (23).

Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin to inicjatywa Związku Powiatów Polskich. Kryteria, którymi kieruje się komisja to: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu; wspieranie działań na rzecz społecznej gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa oraz działania promocyjne.

Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Dotychczasowe miejsca Powiatu Wodzisławskiego w rankingu powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców:

• 2012 – 16 miejsce
  • 2013 – 16 miejsce